Zhiyun Weebill Lab İnceleme

0
216

Firmanın yeni ürünü  Zhiyun Weebill Lab hem görünüş hemde kullanım açısından piyasada bir ilk diyebiliriz. Özellikle ergonomisi ile dikkati çeken yeni model teknik olarak da getirdiği yeniliklerle diğerlerinden farklı bir kullanım tecrübesi sunuyor.

 

Zhiyun Weebill Lab

Ergonomiden başlamak gerekirse, Zhiyun Weebill Lab yapısal olarak diğer gimbal modellerinden çok farklı. Gimbal kullanıcılarının, çekim sırasında daha önceki modellerde sahip olamadığı hareket kabiliyeti tamamen çözüme kavuşmuş durumda. Hem bilinen klasik hali ile hemde yeni tutuş şekli ile gerçekten çekimlerde büyük kullanım rahatlığı sağlıyor.

 

Zhiyun Weebill LabÖnceki modellerde, hatta diğer tüm markaların modellerini de cümlemin içine katarak söyleyenebilir, işimiz bittiğinde aleti toparlayıp kutusuna ya da çantasına yerleştirmek ciddi bir tecrübe gerektiriyordu. Zhiyun Weebill Lab ‘de bu sorun kilit sistemi ile aşılmış.  Her bir motor için var olan kilitler hem işimiz bittikten sonra hızlıca toparlayıp kutusuna yerleştirmeye hemde çalıştırmadan önce denge ayarlarını yapmakta çok yardımcı oluyor ve kolaylaştırıyor.

 

En çok beğendiğim bir diğer özellik ise kullanım sırasında istediğiniz modlara cihaz üzerinde ki tuşlar ile hızlıca geçiş sağlanabilmesi, bunları sırası ile açıklamak gerekirse,
GO tuşu, basılı tuttuğunuz zaman anında hızlı (Sport) moda geçiş sağlaması. Yaptığınız çekime ara vermeden sadece bu tuşa basılı tutarak geçiş yapabilmek büyük kolaylık.
Aynı şekilde çekim sırasında ara vermeden diğer modlar arasında da PF( Pan-Follow) ve L(Lock) modları arasında sadece bir tuş ile geçiş yapmak mümkün. Bu iki mode dışında tüm hareketleri yapmamıza izin veren tuş ise hemen cihazın ön tarafında yerleştirilmiş bir tetik. Bu tetiğe basılı tutarak cihaza istediğimiz gibi yön verebiliyoruz. Söylediğim gibi bu geçişler sırasında hiç bir şekilde ara vermemize ya da kaydı durdurmamıza gerek kalmıyor.

 

Zhiyun Weebill Lab, sadece kullanım şekli ile değil kablosuz görüntü aktarmak gibi yeni bir özelliği de karşımıza çıkarttı. Bu özellik sayesinde artık Zhiyun Play uygulaması ile cep telefonumuzu ekran olarak kullanabiliyoruz tabii uyumlu bir fotoğraf makinemiz olması koşulu ile. Makinenizin uyumlu olumlu olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

Ürün yapısı sebebi ile zaten çok fazla makinenin LCD ekranını kapatmazken, bu özelliği ile daha da kolay kullanım sağlıyor.

 

 

Ürün çok kullanışlı bir köpük çanta ile geliyor. İçeriğinde ise gerekli tüm kablolar ve minik bir kablo çantası, 2 adet pil, sarj aleti, kızak ve küçük makineleri yükseltmek için bir adaptör var.
Yeri gelmişken makineyi gimbale yerleştirmek için kullandığımız kızak ve kilit sistemide çok basit ve kaliteli.

Teknik özellikleri ve kullanımlar açısından hemen hemen hepsi birbirine benzeyen gimballere göre farklı yapısı, kullanım kolaylığı, tuş konfigürasyonu, hafifliği ve taşıma kolaylığı, malzeme kalitesi ile kesinlikle daha sonra çıkacak modellere öncülük edeceği söylenebilir.

 

Diğer inceleme yazıları için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here