Sefa Gümüşkanat ile Ticari Drone Kullanımını Konuştuk

0
212

Bodrum’ da orta ölçekli bir prodüksiyon şirketi sahibi olan, bu işlerden geçimini sağlayan ve aynı zamanda da ticari drone kullanan arkadaşım Sefa’ya sordum, o da merak ettiklerimi yanıtladı sağ olsun.

Sefa mesleğe nasıl başladın ?

10 yıldır profesyonel olarak fotoğraf sektöründeyim son 5 yıldır ise aynı zamanda video prodüksiyon hizmeti de veren minik bir ajansın sahibiyim.
Aslında kendimi bildim bileli fotoğraf çekerim. Mansiyon ödülü almış fotoğraflarımdan ziyade, bu sektörden para kazanmaya başlamadan önce, kimseye göstermeye bile kıyamadığım fotoğraflarım oldu .

Para kazanmaya başlamama sebep ise, eski mesleğim de çalıştığım şirketin bünyesindeki fotoğrafçıların, benden kat be kat daha fazla para kazandığını görmemdir.
Kendime şunu sordum “neden çok zevk aldığım bir şeyi yaparken şimdikinden daha fazla para kazanmayayım?”. Yine kendime verdiğim cevaptan dolayı, tam 10 yıldır sanatımı meslek olarak icra ediyorum.
Video prodüksiyonuna başlamama vesile olan sebep ise, set fotoğrafçısı olarak içinde bulunduğum bir projenin sonucunu görmemdir. Yine kafamda bir soru belirdi; “ben daha güzelini yapabilir miyim?”. Denedim ve ilk işimde daha güzelini yaptım. Ondan sonrasında o işten de para kazanmaya başladım. Hatta o çekimde klibini beğenmeyen sanatçının aynı parçasına yıllar sonra ben de bir klip çektim ve sonucu çok sevdi.

Çekimlerde hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?

Çekimlerimizde ağırlıkla SLR kameralar kullanıyoruz. Günümüzde SLR kameralar fotoğraftan ziyade ciddi kalitede video sonuçları vermeye başladılar. Tabi buna ek olarak slider, stabilizer, şaryo, ışık ve bunların en önemlisi olan drone’lar kullanıyoruz.

 


Ticari Drone, hayatına ne zaman girdi ?

Ticari drone’u ilk olarak 2012 yılında kullanmaya başladım. O yıllarda insanlar drone’a o kadar uzaktılar ki, bir defasında ulusal gazetelerden bir kaçına “Bodrum’da UFO heyecanı” diye manşetten girmiştim. Önceden “siz drone kullanıyor musunuz?” sorusuyla karşılaşırdık, şimdi ise “hangi marka drone kulanıyor sunuz?” soruları gelmeye başladı. Yani artık bir drone’umuz olmak zorunda.

 

Sahip olduğun ticari drone modelleri hangileri ?

3 farklı segmentte drone sahibiyim, hepsinin de kullanım alanları farklı; iç mekanlarda daha küçük ve stabil uçabilecek bir drone, riskli sahnelerde daha ucuz olanı, büyük prodüksiyonlarda ya da kuvvetli rüzgarlarda ise farklı bir cihazı kullanmak durumunda kalabiliyoruz. Fakat yeni ticari drone kullanmak isteyenlere, büyük prodüksiyonlarda yer almayacaklarsa, Phantom4 Pro modelini öneririm.

Drone sizin mesleğe ne gibi artılar kattı ?

Drone ilk başlarda “olmazsa olmaz”lar arasındaydı. Öyle ki bir çekimde drone bulunması, o prodüksiyonu şişkin gösterirdi fakat şimdilerde yalnızca gerekli alanlarda kullanılmak üzere barındırılan bir ekipman haline dönüştü. Artık izleyiciler “bak bak drone burada bi titremiş sanki” gibi yorumlar bile yapmaya başladı. Özetleyecek olursak drone benim için yalnızca “farklı bir kamera açısı”dır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here