Racing Drone (Dennis Riessbeck)

0
240

Racing drone’ları, ilgimi çeken bir kaç kez denediğim ama maalesef beceremediğim bir hobi. Beceremedim çünkü gözlükle kullandığım zaman başım dönüyor nedense. Kendi drone’um ile racing drone’ları arasında ki farkı kısaca ve dilim döndüğünce anlatmaya çalışırsam, benim drone’um fotoğraf ve video çekmek için tasarlanmış ve ona göre donanıma sahip, racing drone’ları ise yarıştırmak için tasarlanmış. Ben de madem bu işi beceremiyorum, becerebilen bir arkadaşıma sorayım dedim ve küçük yaşlardan beri bu işlere gönül vermiş Dennis Riessbeck ile Racing Drone’larını konuştuk.

Racing Drone

 

– Bu hobiye nasıl başladın?
Ben küçüklüğümden beri model arabalara meraklı bir şekilde büyüdüm. 13 yaşımda ilk benzinli model arabamı alarak modelcilik hobisine giriş yaptım. Yaklaşık 6 yıl model arabalarla ve yarışları ile ilgilendikten sonra ilk multikopterimi (o zamanlar drone terimi kullanılmıyordu) topladım. Tamamen sıfır bilgi ile ve o zamanlar drone parçalarının bulunamamasından ötürü ilk drone’umu havalandırmak 3 ayımı aldı. Şimdilerde bu hobinin yaygınlaşması ve teknolojinin ilerlemesi ile drone toplamak artık çok daha kolay. Bugün sıfırdan bir drone toplamak ve havalandırmak 2 saatten daha kısa sürüyor. Parçaların bu kadar ucuz ve yaygın olarak bulunabilmesi yanı sıra Türkiye’de bilgi sahibi insanların varlığı drone toplamak ve hobiye başlamak isteyenler için inanılmaz bir kolaylık

Racing Drone

– Racing drone’ları ile diğer drone’lar arasında teknik açıdan ne farklar var?
Racing Drone’lar adından da anlaşılacağı üzere yarış için kullanılan mini multikopterlerdir. Genellikle 5 inch boyutunda pervaneler kullanan, FPV dediğimiz bir sistem sayesinde gözlük ile uçurulan ve çok seri hareket kabiliyetleri olan drone’lardır. Hava çekimi ve ticari çekimler için kullanılmadıklarından dolayı kamera stabilizasyon ekipmanları yoktur ve gimbal (sabitleyici) taşımazlar.

– Racing drone’ları ile diğer drone’lar arasında kullanım açısından farklar nelerdir?
Çoğu drone’nun aksine bu cihazlarda otopilot sistemi ve pilota yardımcı olacak herhangi bir sensör desteği bulunmamaktadır. Bu yüzden hava çekim cihazlarına kıyasla uçurulmaları nispeten daha zordur. Yarış drone’ları, arada müdahale eden bir otopilot sistemi olmaksızın, direkt pilotun kontrolü altındadır. Bu otopilot eksikliğinin getirdiği zorlukların yanında daha gerçekçi ve sınırsız bir uçuş deneyimi vermektedir. Yapabileceğiniz akrobasi hareketleri tamamen pilotun hayal gücü ile sınırlıdır.

– Racing drone’ları kendi arasında kategorilere ayrılır mı?
Racing drone’ları genellikle yarışlarda kullanılan pervane ve şase boyutlarına göre temel yarış kategorilerine ayrılmaktadırlar. Ülkemizde şimdilik yarışlar sadece tek bir kategori altında yapılmakta olup yarışacak drone’ların pervane çapları 5 inch’ten büyük olmamalı ve kullandıkları şaseler 180 mm den küçük olmamalıdır.

– Yeni başlayan birisi bu hobi için en az ne kadar bütçe ayırmalıdır?
Hiçbir modelcilik veya drone geçmişi olmayan birisinin tahminen ayırması gereken bütçe 2.000 – 2.500 TL’ den başlamaktadır ve pek çok hobide olduğu gibi üst sınırı yoktur. Ama bu rakamlar yeni başlayanları ürkütmesin çünkü başlar başlamaz tek seferde harcanması gerekmiyor. Yeni başlayan birisi kendini çok fazla maddi sıkıntıya sokmadan sadece bir kumanda alarak bu hobiye başlayabilir. Kumandayı bilgisayarına bağlayıp simülasyonda uçuş çalıştığı zaman içerisinde drone’unun kalan parçalarını yavaş yavaş satın alabilir.

– Satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu nedir?
En önemli konu yedek parça bulabilme ihtimaliniz. Bir drone toplamadan önce şehrinizdeki gruplarla irtibat kurun, onların yaygın biçimde kullandıkları parçalar hakkında bilgi alın. Çünkü sadece ucuz olduğu için kimsede yedek parçasını bulamadığınız bir motoru aldığınızda, yedek parça için haftalarca kargo beklemeniz gerekir. Bu yüzden önce bilgi alın sonra alışveriş yapın. Size daha çok vakit kazandıracaktır.

– Kullanılan bataryaya göre değişse bile ortalama uçuş süresi, mesafe ve yükseklik ne kadardır?
Bir yarış drone’unun ortalama uçuş süresi pil başına 4 dakikadır. Bu süre kısa gibi görünse bile yaptıkları hızlar ve pilotun vermesi gereken dikkat yüzünden 4 dakika üzerindeki süreler zaten yorucu ve dikkat dağıtıcı olmaya başlar. Menzil kullanılan kumanda ve antenlere göre değişiklik gösterse de ortalama 2 km menzile sahiptirler.
Racing Drone Racing Drone

– Dünya’da ve Türkiye’de racing drone’larının yeri nedir?
Tabiki de geleceğin sporu olacağını düşünüyorum. İnanılmaz bir ivme ile popülerliği her geçen gün artıyor. Profesyonel bir spor olma ihtimali çok yüksek. Ülkemizde Türkiye Hava Sporları Federasyonu altında resmi bir spor dalı olarak görülmektedir. Hatta lisanslı sporcuları olan 3 farklı kulüp hali hazırda yarışlara katılıyor. Beş kişiden oluşan bir milli drone takımımız bile var. Bunlar gelecekte bu spor dalının gelişeceğinin işaretleridir.

– Varsa sivil havacılıktaki prosedür yoksa federasyon ile ilgili bilgi verebilir misin?

Yarış drone’ları genellikle 500 gram altında ağırlığa sahiptirler. Bu yüzden de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün drone’lar için düzenlediği talimatnamenin dışında kalmaktadırlar. Drone yarışçısı olmak isteyen herkes Federasyona lisans başvurusunda bulunarak lisanslı bir sporcu olabilir. Bunun için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

– Racing drone’ları en uygun fiyata nerelerden satın alınabilir?
Banggood / Aliexpress gibi yurtdışı tabanlı alışveriş siteleri yarış drone’larının gerekli parçalarını almak için en uygun yer olacaktır. Türkiye’de ne yazık ki yarış drone’ları için gerekli güncel parçaları uygun fiyatlardan satan bir internet sitesi veya dükkan bulunmuyor. Ülkemizde daha çok Facebook grupları üzerinden ikinci el alışveriş ile parçalar temin edilebiliyor.

– Ne kadar zamanda yeterli derecede öğrenilebilir?
Herkes drone’unu aldığı gibi uçurabilmek ister bu çok doğaldır. Ancak bunun bir hata olduğunu anlamaları ilk kazanın gelmesi ile birlikte uzun sürmez. İlk uçuşumuzu yapmadan önce bir bilene danışmak, onları yanımızda bulundurmak oldukça faydalı olacaktır. Doğru yöntem ile adım adım sabırlı bir şekilde çalışıldığı takdirde 3 ay gibi bir sürede yarışlara katılacak seviyeye gelinebilir. Bunun belki de en doğru yolu ilk başlarda simülasyonda çalışmaktır.

– Kullanıcıların yaş aralığı nedir?
2017 Senesinde Türkiye Drone şampiyonasında yarışan pilotların yaşları 9 yaşından başlayıp 60 ve üstüne kadar uzanıyordu. Yani kısacası 7’den 70’e herkesin katılabileceği bir hobi alanı.
Racing DroneRacing Drone

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here