Mavic 2 Pro

6
298

Neler Getirdi ?

Konumuz MAVIC 2 PRO, ne yenilikler getirdi, hangi özellikleri ile ön planda teker teker anlatmaya çalışalım. Neler getirdi kısmına girmeden önce aslında neler götürdü diye bakarsak, cebimizden 449 Dolar daha götürdü o kesin. Peki bu fiyat farkı yeni özellikleri ile gerçekten değer bir fark mı ?
Buna hep birlikte yazının sonunda karar verelim.

SENSÖR

Mavic 2 Pro ‘nun en ama en büyük özelliği, üzerinde barındırdığı Hasselblad kamera. Fotoğraftan anlayanlar farkı hemen ayırt edebilirler, Mavic Pro daha doğrusu Phamtom 4 PRO dışındaki kullanıcıların en büyük dertlerinden birisi sensör boyutundan dolayı kameranın yeterli ışık olmayan ortamlarda zorlanması ve fazla kumlanma yapmasıydı. Sensör’ün büyümesi bu sorununu tamamen ortadan kaldırmış.
Görselden de anlaşılacağı gibi sensör boyutu neredeyse 4 katına çıkmış ki bu da zaten fotoğraf ve videolara bariz bir şekilde yansımış durumda.
Fakat bir gerçekte var ki söylemeden olmaz, hala full frame kalitesinden çok çok uzak, bu da demektir ki film, dizi, reklam gibi profesyonel işlerde kimseyi tatmin etmez.

 

 

Mavic Pro ve diğer daha küçük sensöre sahip drone’ların sorunlarından biriside yine düşük ışıklı ortamlarda otomatik olarak netlik yapamıyor olmasıydı. Biz netliği manuel yapmaya çalışarak bu sorunun üstesinden  gelmeye çalışıyorduk.
Sensörün büyümesi ile bu da çözülmüş görünüyor. Bazı fotoğraf denemelerim de çok az ışık olan yerlerde dahi kolaylıkla karanlık noktalara netleyebildiğini gördüm.
Bunlar sensör değişikliğinin getirdiği güzel taraflar fakat hoşuma gitmeyen bir özelliğide belirtmek gerekir,
o da video çekimlerinde karanlık yerlerin simsiyah görünüyor olması, detay neredeyse sıfır. Belki kumlanmanın az olması için yazılımsal olarak yapılmış bir müdahale olabilir ve zamanla düzeltilebilir.

GİMBAL

Mavic 2 ProMavic 2 Pro ‘nun getirdiği en büyük yeniliklerden bir diğeri ise gimbal.
Bir önceki versiyon da gimbal kamerayı tek taraftan tuttuğu için hızlı uçuşlarda, rüzgarlı ortamlarda ve ani hareketlerde durumu görüntüye çok fazla yansıtıyordu. Bu durum Mavic 2 Pro da tamamen ortadan kalkmış denemez ama büyük ölçüde giderilmiş gibi görünüyor.
Çıktığı ilk gün yayılan yapışkanla tutturulmuş gimbal dedikodusuna da kısaca değinmek gerekirse, bence münferit ya da diğer firmalar tarafından yapılmış bir karalama diye düşünüyorum. Konusunda bu kadar uzman bir ekibin böyle bir hata yapma ihtimali neredeyse yok gibi. Gimbal’in en güzel özelliklerinden birisi de kumanda üzerinden olmasada ekran üzerinden yön vererek sağdan sola neredeyse 180 derece dönebilir. olması.

ACTIVE TRACK

Beni en çok etkileyen özelliklerinden bir diğeri ise Active Track sırasında sensörlerin işlevselliği ve çok iyi çalışıyor olmaları. Bu modelde bildiğiniz gibi diğelerinden farklı olarak iki yanda ve arkada engel algılama sensörleri mevcut. Yan sensörler sadece Active Track ve Tripod modlarında devreye giriyor  olmalarına rağmen görevlerinde çok çok başarılılar. Sık ağaçlıklı bir alanda test ettiğimiz de gördük ki tabir yerindeyse iğne deliğinden geçebilecek kadar iyiler.

 

APAS; Auto Pilot Assistant System. Bu özellik de yine sensörler ile birlikte hayata geçirilmiş ve Mavic 2 Pro’yu diğerlerinden ayıran bir yenilik. Belki yazılımsal olarak diğer cihazlara da eklenebilir ama bunun teknik olarak mümkün olup olmadığını bilemiyorum.
Nedir APAS ne işe yarar? Önceki modellerde engel algılayıcı sensörler herhangi bir objeyi farkettiklerinde uyarı vererek drone’u durduruyorlarken APAS sayesinde cihaz engeli algıladığında durmak yerine kendine geçebileceği bir boşluk bularak yoluna devam edebiliyor.

DİYAFRAM

Bir diğer yenilik ise, daha doğrusu Mavic kullanıcıları için yenilik denebilir, Phantom 4 Pro sahipleri zaten aşinadır, Mekanik Diyafram.
Mekanik diyafram bize özellikle fotoğraf çekimlerinde istediğimiz sonuçları daha doğru alabilmemiz için çok yararlıdır.

Önceki modellerde bu özellik olmadığı için ISO ya da pozlama süresi değerlerini ayarlayarak doğru fotoğrafı çekmeye çalışıyorduk.
F 2.8 – F11 diyafram aralığına sahip Hasselblad kamera alan derinliği ya da flulaştırma konusunda epey yardımcı oluyor.

 

 

BATARYA


Yeni bir özellik sayılır mı bilemem ama her yeni çıkan model de olduğu gibi daha uzun uçuş süresi ve mesafe.
3950 mAh’lık 4 hücreli (Mavic Pro bataryası 3 hücreliydi) kapasitesi ile toplamda 31 dk uçuş havada kalabilen Mavic 2 Pro bir önceki modelden 4 dk daha fazla uçuş süresi sunuyor.

OcuSync 2.0 sistemine sahip Mavic 2 pro uçuş mesafesi olarak 8 Km’lik bir aralığa sahip.
Verilen değerler her zaman optimum şartlarda test edildiği için ne kadar doğrudur bu tartışılır fakat DJI’ın açıklamaları bu şekilde.

 

 

 

Teknik olarak daha bir sürü yeniliği olan Mavic 2 canlı görüntü taşıma kapasitesi de bir 40 Mbps ye yükseltilmiş.
Video Bitrate kalitesi 100 Mbps olmuş ki bu özellikle kaliteli videolar çekmek için epey önemli bir özellik.
Hyper-Lapse ve Time-Lapse  konusunda da büyük kolaylık getirilmiş. İsterseniz videoyu kendi birleştirip veriyor, isterseniz fotoğrafları silerek sadece videoyu verebiliyor. Böylece siz çekim sonra herhangi edit programı ile uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.
Kumanda stickleri Mavic Air da olduğu sökülüp takılıyor ve bu da çok büyük kolaylık sağlıyor.
Bence eksiklerinden bir tanesi, CrystalSky ile çalışmıyor olması. Umarım ilerleyen zamanlarda bir yazılım güncellemesi ile bu durum düzeltilebilir.

Sonuç olarak Mavic 2 Pro getirdiği yenilikler ile kesinlikle alınması gereken bir drone.
Fakat karar aşamasında kendinize, ben elimde ki drone’nun hakkını verebiliyor muyum diye sormanızda yarar var. Sahip olduğunuz drone’nun tüm özelliklerini gerçekten biliyor ve gerekenleri gerektiği yerde kullanabiliyorsanız, hali hazırda elinizde ki cihaz isteklerinizi karşılamıyorsa hiç durmayın paranızda varsa alın.


Konu ile ilgili diğer makaleler için LİNK’e tıklayın.

 

 

 

 

 

6 YORUMLAR

 1. bende almayı düşünüyorum.ilk kez drone kullanacağım. bunu beni en ufak sıkıntıya sokmadan alabilecek maddi durumum da var.ama yinede hobi olarak bana bunun karşılığını haz olacak verebilecek mi diye düşünmeden de edemiyorum.bir zaman sonra hevesim kaçarmı diye düşünüyorum.ama düşünce bu drone’nun çok farklı bir şey olduğunu anlayabiliyorum.çünkü sonuçta insanlar varoluşundan beri hep uçmak istemiştir.ve bu cihazlarda bu isteği bir nebze olsun yerine getiriyorlar.o yüzden sanki uzun yıllar bana aynı hazzı verir diye düşünüyorum.ama tabiki bunu aldıktan sonra anlayacağım.

   • evet aslında o konuda haklısınız.normalde air bile hobi amaçlı kullanıcılar için oldukça üstün bir model.ama maalesef almışken iyisini almaya çalışmak gibi bir takıntım var 🙂 .sizin bu konuda düşünceniz nedir.hobi amaçlı alındığında uzun yıllar insana bıkmadan haz verebilecek bir ürün müdür? sonuçta istanbulda da heryerde kullanılamıyor.birkez çekim yapılan bir alanda da tekrar çekim yapma isteği de duymayacağımıza eminim.her seferinde buna ist da dışıda dahil olmak üzere,bir çok çekim alanı bulursak sanırım bu zevki uzun bir zaman tadabiliriz diye düşünüyorum.sizin bu konuda ki düşünceniz nedir?

    • Eğer bütçe konusunda sıkıntı yoksa ve kendinize güveniyorsanız Mavic 2 Pro tabii ki tavsiye ederim.
     Şu sıralar piyasada 12.000 TL civarında combo paketler mevcut.

     • evet peşin de 11200lira civarında da alınabiliyor.parasal sıkıntım yok.tek sorun almaya karar verip gidip almak..birde yeni çıkacak iphone mu bekleyip alsam yoka bunu mu alsam diye düşünüyorum…kafamda da 15 gündür kullanım simülasyonu da yapıyorum.aldıktan sonra nasıl kullanırım diye.genel olarak.olumlu geçiyor :).sanırım bıkmadan hafta sonlarım için güzel bir meşgale olacağını düşünüyorum.zaten bu aralar aldım aldım almazsam,büyük ihtimalle en geç seçimden sonra doların artma riskiyle tüm elektronik ürünlerde olduğu gibi bununda fiyatının epeyce artma riski var.yarın akşama kadar kesin kararımı verip ona göre hareket edeceğim.sizede son durumu iletirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here