Kış Şartlarında Drone Uçurmak

0
173

Kış şartlarında drone uçurmanın, özellikle karlı havalarda video ve fotoğraf çekmenin ayrı bir tadı vardır.
Bu ayrıcalığa sahip olmanında tabii ki ayrı zorlukları ve riskleri. Soğuk hava koşullarında drone uçurmak için nelere dikkat etmeliyiz, hangi önlemleri almalıyız, güvenli uçuşu nasıl sağlarız sırası ile açıklamaya çalışalım.

BATARYA

Batarya ile çalışan çoğu taşınabilir elektronik cihazlar gibi drone’larımızda Lİ-PO pil ile çalışırlar. Piller aşırı soğuk ve sıcak havalarda bazen farklı tepkiler gösterebilir ve uçuş sırasında can sıkıcı kazalara sebep olabilirler. Kış şartlarında riski en aza indirebilmek için, almamız gereken önlemler ve bilmemiz gerekenler şu şekilde.
Uçuş öncesinde yapılması gerekenler ile başlarsak, bataryamız mutlaka tam dolu ve yeni şarj edilmiş olmalıdır. Bataryaları drone üzerine takmadan önce 20 dereceye kadar ısıtmamız gerekir. Uçuş sırasında ise ilk kalkış sonrası, mutlaka 1-2 dakika kadar cihazı yakınınızda ve çok yükseltmeden uçurmalıyız.
Herşeyin yolunda yolunda gittiğini düşündüğünüzde kumanda üzerinden çok fazla yüklenmeden, motorları zorlayacak hareketler yapmadan uçuşa devam etmeliyiz. Aksi takdirde bataryada ani voltaj düşmesine sebep olarak istemediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz.
Uçuş sırasında batarya voltajını ve kalan gücünü sürekli takip etmeliyiz.

ÇEVRE ŞARTLARI

Özellikle aşırı karlı ortamlarda, kardan oluşan nem görüş mesafesindeki  azalmada diğer risklerden bazılarıdır. Eğer mecbur değilseniz sıfır derecenin altında uçuş yapmamaya çalışın, uçuştan önce mutlaka rüzgarı ve kar yağma olasılığını kontrol edin. Nem motorlara da zarar vereceği için  drone’nun kar ile temas etmemesine özen gösterin, eğer varsa kalkış ve inişlerde mutlaka katlanabilir pist kullanın. Yeterli GPS sinyali olup olmadığına da dikkat edin.

KAMERA AYARLARI

Karlı ortamlarda fotoğraf çekmek ile ilgili yazımda da değinmiştim, hatırlatmak adına kısaca burada da bilgi vermek gerekirse, kameranın pozlamasını ve beyaz dengesini manuel olarak ayarlamanız gerekir. Otomatik modda çekim yaparsak, kardan yansıyan aşırı ışık karanlık görüntülere neden olabilir. Artı bir ya da iki pozlama değeri vererek, daha doğru çekebilirsiniz. Benzer şekilde, karlı manzaraların doğru renk dengesini elde etmek için beyaz dengesini buna göre ayarlamanız gerekir, diğer türlü kar gri görünebilir.

Bunların dışında kış şartlarında drone kullanırken dikkat edilecek diğer bir iki konu ise.
-Drone kadar kendi sağlığınıza da dikkat edin, mutlaka eldiven kullanın. Donmuş parmaklarla düzgün kumanda etmek zordur.
-Malum aşırı karlı ortamlarda çoğumuz güneş gözlüğü kullanırız, en azından çekim yapma aşamasında gözlük kullanmayın, bu durum sizin yanlış ayar yapmanıza sebep olabilir.
-Drone bataryası kadar kullandığınız mobil cihazın da pil durumu önemlidir.
-Aşırı soğuk havalarda havadaki nemden dolayı pervaneler donabilir ve bu durum çatlak ya da ırığa sebep olur. İniş yaptıktan sonra pervaneleri kontrol etmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here