İHA Uçuş İzinleri

0
224
iha-ucus-izinleri

İHA Uçuş İzinleri süreci hızlandıracak Mülki İdare Modülü hizmete giriyor…

İHA Uçuş İzinleri talepleri için şu an görülen en büyük sorunun, sürecin yavaş işlemesi olduğu bilinen bir gerçek. Yapılan başvurulara, mülki idare onayının verilmesi çok uzun zaman aldığı için genelde hem hobi için hemde ticari amaçlı izin başvurusunda bulunanlar red cevabı alıyorlar.
Hayata geçirilen Mülki İdare Modülü’nün amacı bu süreci hızlandırmak. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir toplantıda da anlatılan bu sistem, artık tüm işlemlerin online olarak yapılmasını ve izin başvurularına cevapların 1-2 gün gibi kısa bir sürede verilmesini sağlayacak. Önceki sistemde SHGM den evrak her ne kadar online olarak iletilsede, yerel makamlar arasında ki yazışmalar posta yolu ile olduğu için epey zaman almaktaydı. SHGM tarafından 3 Mart tarihinde 
açıklanan modül için şu bilgi paylaşıldı;

Uçuş izin başvuruları alındıktan sonra ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan koordinasyonda yaşanan gecikmelerin en aza indirilmesi ve başvuruların daha hızlı sürede yanıtlanabilmesi amacıyla hayata geçirilen uygulama ile Mülki İdare yetkilileri İHA Kayıt Sistemine dahil edildi.

Bu kapsamda Ocak-Şubat aylarında 81 il ve ilçelerinde bulunan toplam 1324 kişiye Mülki İdare Modülü Eğitimi verildi. Senkron uzaktan eğitim yolu en fazla 50 kişi olacak şekilde 29 grup halinde düzenlenen eğitimlerde, mülki idare modülünün amacı, kullanımı, İHA talimatı, gizli yasak bölge tanımları,  uygunluk verme aşamasındaki değerlendirme kriterleri hakkında bilgi verildi.

Eğitimi alan kişilerin uygulama yapabilmeleri için İHA kayıt sisteminin test ortamı oluşturularak, kişilerin bu sistemde mülki idare yetkileri oluşturularak görevli oldukları il ve ilçede tanımlamaları yapıldı. Eğitim alan kişilere bu test ortamında, uygulamalı bölge işaretlemeleri ve örnek İHA uçuş izni başvuruları üzerinden sistemin değişik senaryolarda talebi nasıl sonuçlandırdığı örneklerle gösterildi.

Uygulamalı test için yapılan yetki tanımlamaları ile aynı zamanda MERNİS kontrollü sisteme kayıt işlemi de gerçekleştirilerek 1 Mart’tan itibaren mülki idare menüsünü görebilecekleri şekilde sistemde hazır hale getirildi.

Yeni sistem ile, 57 binin üzerinde kullanıcısı bulunan İHA Kayıt Sisteminde azami kalkış ağırlığı 500 gr. ve üzeri tüm sivil insansız hava araçlarının uçuş izni alması nedeniyle yaşanan yoğunluğun kurumlar arası koordinasyonunun en üst seviyeye çıkarılarak giderilmesi ve başvuruların değerlendirme süresinin hızlandırılması hedefleniyor.

Deneme aşaması başarıyla tamamlanan İHA Uçuş İzni Mülki İdare Modülü’nün, İHA mevzuatının güncellenmesi ve idari işlemlerin tamamlanmasının ardından hizmete açılarak tüm kullanıcılara aktif olarak sunulması planlanıyor.


Sistem devreye girdi, ancak şu an için hala süreçte bir değişiklik olmadı ve izinler konusunda hızlı bir ilerleme yok. Özellikle askeriyenin sorumlu olduğu bölgelere yapılan izin başvurularında yaşanan sorun ise bambaşka. Askeriye içerisinde internet kullanımı yasak olduğu için başvuruları bu işle görevli olan personel maalesef görmüyor ve işlem yapamıyor. Bu sorunun nasıl üstesinden gelineceği ise merak konusu.

İzin başvurusu nasıl yapılır, okumak için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here