Drone için Ticari Uçuş Başvurusu

2
424

Drone ticari uçuş başvurusu nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle hangi evraklar gerekir ve bu evrakları nereden temin edebiliriz sorularını sırası ile cevaplamaya çalışalım.

Drone ticari uçuş başvurusu yapabilmek için öncelikle bir drone pilotu ehliyetiniz olması gereklidir. Ehliyetler İHA 0 ve İHA 1 olmak üzere iki çeşittir ve SHGM’nin yetkilendirdiği kurumlar tarafından belirli bir müfredat çerçevesinde eğitim verilerek pilotlara verilir. SHGM tarafından yetkilendirilmiş okulların listesini bu linkte bulabilirsiniz.
Ehliyetler hakkında da kısaca bilgi vermek gerekirse, İHA0 0-4 Kg arası drone’ların kullanımı içindir ve eğitim süresi 2 gündür. İHA1 4-25 Kg arası drone’lar için verilir ve eğitim süresi 4 gündür. Verilen eğitimler sonrası sınav yapılır ve başarılı olmaları durumunda ehliyetleri pilot adaylarına teslim edilir. Ücretlerine de değinecek olursak İHA0 İçin ortalama 750 TL  İHA1 için 1.500 TL diyebiliriz.

 

Drone Ticari Uçuş BaşvurusuYapmanız gereken ikinci şey SHGM internet sitesi üzerinden kendinize ticari bir hesap açmak. Eğer daha önce şahsi bir hesabınız varsa ve sahip olduğunuz drone bu hesap üzerinde kayıtlı ise yeni açacağınız ticari hesap üzerine satış gerçekleştirmelisiniz. Ticari hesap oluşturabilmek için vergi numaranız olmalı, hali hazırda açık bir şirket ya da kişisel firma sahibi olmanız gereklidir. Eğer kendinize ait bir firma yok ise satışı çalıştığınız firma üzerine yaparak kendinizi sistem üzerinden o firmanın pilotu olarak tanıtmalı ve kayıtlı drone ile kendinizi eşleştirmelisiniz. Unutmayın ki, size tahsis edilmiş bir drone başkası tarafından kullanılamaz, aksi takdir de oluşabilecek tüm yükümlülükler size aittir.

Not: Eğer ilk kez bir hesap açıyorsanız ticari seçeneği üzerinden ilerleyebilirsiniz. Eğer hali hazırda açılmış bireysel bir hesap sahibi iseniz mevcut kullanıcı seçeneği ile sadece şirket bilgilerinizi girerek hesap oluşturabilirsiniz.

Ticari pilot ehliyetimizi aldık, drone bir şirket üzerine kayıtlı, sırada ne var ?
Drone ticari uçuş başvurusu yapabilmeniz için gereken diğer bir evrak ise üçüncü şahış mali mesuliyet sigortası. Yani sizin veya çalışanlarınızın üçüncü şahıslara verebilecekleri her türlü bedeni ve maddi zararlar nedeniyle size yöneltilebilecek tazminat talepleri ile ilgili sorumlulukları teminat altına alan sigorta. Bu uçuş sırasında başınıza gelebilecek terslikler sonucunda ortaya çıkacak hasarları kapsayan bir sigorta olduğu için aslında yaptırılması hem zorunlu hemde gerçekten sizi büyük bir yükümlülükten kurtarıyor.
Yazılı ya da sistem üzerinde ticari uçuş başvurusu yaparken mutlaka bu belgeyi eklemeniz gerekiyor.

 

Başvuru öncesi gerekli son evrak, ödeme dekontu
SHGM’nin 2019 yılı başında devreye soktuğu bir ödeme sistemi var. Bu sistem üzerinden Ticari İHA Uçuş İzinleri (Tüm İHA İşleticileri (1 Araç 1 Günlük) izin talebinde bulunacağınız her bir uçuş başına 50 TL ödeme yapmanız gerekiyor.Burada dikkat etmeniz gereken nokta, her bir uçuş için ödeme yapılması gerekliliği. Yani talep ettiğiniz her bir gün, her bir drone için 50 TL’lik ödeme gerçekleştirmeniz gerekmekte. 2 gün için aynı noktada çekim yapacak olsanız bile farketmeksizin 100 TL para yatırmanız gerekmekte. Bilinmesi gerekli diğer bir husus da, siz başvuru için para yatırdınız ama kabul edilmedi diyelim, bu para size iade edilmiyor. Para sizin hesabınızda kalıyor ve bir sonraki başvuru talebinizde kullanabiliyorsunuz.

Herşey hazır, sıra geldi drone ticari uçuş başvurusu yapmaya.
Bunun iki farklı yolu var.
1-Sistem üzerinden online başvuru yapmak.
2-Gerekli evrakları doldurup elden ya da posta yolu ile SHGM’ye iletmek

Sırası ile açıklarsak, online başvuru yaparken sistemde zaten bilgileriniz kayıtlı olduğundan, siz sadece uçuş yapmak istediğiniz yeri, tarihi ve saati belirtiyorsunuz.
Yaptırmış olduğunuz sigorta poliçesinin bir örneğini başvurunuza ekliyorsunuz, takas sisteminden gelen takip numarasını açıklamaya yazıyorsunuz ve sonucu beklemeye başlıyorsunuz.

 

Drone Ticari Uçuş Başvurusuİkinci seçenek size garip gelebilir, online başvuru imkanı varken neden elden ya da posta yolu ile başvuru yapayım diye düşünüyor olabilirsiniz. Başvuru sırasında harita üzerinde seçeceğiniz kalkış veya iniş bölgeleri eğer SHGM tarafından uçuşa yasaklı bölge olarak ilan edilmiş ise bu durumu aşmak için yazılı olarak talepte bulunmak gerekmektedir. Form sistemde FR19 olarak geçer ve bu adres üzerinden indirerek doldurabilirsiniz.

Başvuru sonrası ise sistem şu şekilde işliyor. SHGM evrakları ya da online başvurunuzu imzaya çıkartıyor, imza sonrası uçuş bölgesi olarak belirlediğiniz yerin en yüksek mülki idare amirliğine oradan da varsa İHA şube yoksa görevli kolluk kuvvetlerine iletiliyor. Kolluk kuvvetleri eğer uygun gördüyse SHGM’ye olur yazısını fakslıyor. Herşey yolunda gittiğinde ise uçuş izniniz size mail olarak iletiliyor.

Önemli Not: Eğer FR19 formu ile başvuru yaptıysanız, evrakların birer örneğinide esbfua@dhmi.gov.tr adesine mail ile göndermelisiniz.

 

Pilotluk ehliyeti kursu için  Sapmaz Mühendislik ile yaptığımız işbirliği kapsamında site üzerinden bana ulaşarak alacağınız indirim kodu ile başvuru yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Drone ile ilgili diğer yazılarımı okumak için http://www.cemsaner.com/category/yazilar/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Amatör – Sportif amaçlı uçuş izni başvurusu ile ilgili yazımı okumak için link‘e tıklayın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here