Drone Tamiri ve Servisler

2
615

Ne kadar zamandır drone tamir işiyle uğraşıyorsun?

Yaklaşık dört yıldır drone tamir işindeyim. RH Drone nasıl kuruldu, bu işlere nasıl girdim oradan anlatmaya başlayayım. Başlarda bende hobi olarak kullanıcıydım ve o dönemler camiada DJI servisi yoktu, yani kaza yaşayan arkadaşlar satın aldıkları yere gittiğinde bunun servisi-tamiri yok yenisini almak zorundasın denirdi. Drone tamirBu sebepten zaman içerisinde herkesin iki drone’u olmaya başladı. Yani bu işe merak saranların hem kullandığı drone’u hem de önceden kazaya uğramış atıl olarak duran ikinci bir drone’u vardı. Bende bunlardan birisiydim, servis olmadığı için yaşadığım  son kazadan sonra yeni drone alacak paramda olmadığı için oturdum kendi kendime ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. İçini açıtığımda gördümki mantık hepsinde aynı ve çoğu parça birbirine uyumlu, uğraşarak zamanla iki drone’dan bir tane sağlam çıkartmayı başardım. Baktım ki yapabiliyorum zamanla kendimi de geliştirerek drone servisi açmaya karar verdim. Tabii zamanla yeni modeller çıkıyor, o zaman da onları araştırıp öğrenmeye çalışıyoruz artık.

Kazaların en genel sebebi sence nedir?
Gözlemlerime göre, kazalar en çok kullanıcı hatalarından kaynaklanıyor. Tecrübesizlik, dikkatsizlik, kazaların en büyük sebebi. Çok tecrübeli kullanıcı arkadaşlarımız bile zaman zaman tellere, dallara, halatlara dikkat etmedikleri için kırım yaşayabiliyorlar. Sensörlere çok fazla güvenip rahat davranmaları ya da geri uçuşlarda binalara, objelere çarpmaları kazalardaki en çok duyduğum nedenler.

En çok hangi marka drone tamir için geliyor?
Biz zaten DJI dışında diğer markalarla uğraşmaya pek vakit bulamıyoruz. Fakat buraya bir dip not düşmek gerekirse piyasada bir numara olduğu ve çok fazla ürün sattığı için diğer markalara bakamıyoruz. DJI modellerinden en çok hangi drone tamire geliyor diye bakarsak, Phantom serisi ve son zamanlarda satışı çok fazla olduğu için Mavic serisi olarak kabaca bir tahmin yürütebilirim. Ama bu iki modelde de yedek parça sorunu yaşamadığımız için çoğunlukla çözüm bulabiliyoruz. Duruma göre de parçaları değiştirme ya da onarma yoluna gidebiliyoruz. Phantom 3 serisinde pek sıkıntı yok ama Phantom 4 Pro’larda yedek parça sorunu yaşadığımız oluyor sık sık.

Drone tamirServise gelen cihazların kaç tanesi kullanıcı hatası?
Gelen 100 drone’dan 98 belki 99 tanesi rahatlıkla kullanıcı hatasından dolayı diyebilirim, zaten cihazlarda fabrika çıkışı sorun varsa o zaman müdahale etmeden direkt DJI ile çözmenin yollarını müşterilerimize anlatmaya, doğru yolu göstermeye çalışıyoruz. Böyle bir durumda firma hata kendindeyse çoğunlukla tamir ile uğraşmadan en kısa sürede yenisi ile değişim yapıyor .

Cihaz tamire geldiğinde ilk olarak nelere bakıyorsunuz?
Genel bir arıza tespiti yapmaya çalışıyoruz ama kontrol ettiğimiz ilk kısım kamera ve gimbal oluyor. Çünkü kamera bana göre en kritik parça, neredeyse genel bedelin yarısı drone yarısı kamera şeklinde oluyor. İkinci kontrol ettiğimiz kısım ise ESC’ler ve motorlar. Son olarak da kasada hasarlar var mı diye kontrol ediyoruz. Mesela, Mavic için örnek vermek gerekirse kameradaki sorun ribbon kablolarından kaynaklanıyorsa %50 onarım şansı var, yani kameradaki herhangi bir görüntü kaybı mutlaka kamera komple değişecek anlamına gelmiyor, duruma göre tamir de edebiliyoruz.

Özellikle Phantom 4 Pro da kronik gimbal motor arızaları oluyor o zaman değiştirmek zorunda kalabiliyoruz ve bu parça epey pahalı.

Drone tamirDrone tamir işinde yaşadığınız en büyük sıkıntı nedir?
Yaşanan en büyük sorun ben ve diğer servis işi ile uğraşan arkadaşlar da dahil olmak üzere, kullancının kazadan sonra drone’u kendi açıp tamir etmeye çalışması. Bu durumda hem bilmedikleri için açarken cihaza zarar veriyorlar hem de sadece gözle görünen hasarları tespit edebildikleri için bizleri yanlış yönlendiriyorlar. Diğer sorunda bir sürü yere götürüp cihazı açtırıp baktırdıktan sonra servisin verdiği fiyat fazla gelince toplatıp başka bir servise götürmeleri. Böyle böyle cihaz açılıp kapandıkça hem daha fazla zarar görmüş oluyor hem de gereksiz yere masraf artıyor. Benim tavsiyem güvendikleri bir yere götürüp tamir edilmesini beklemeleri. Bu da sadece benim değil bütün çalışan arkadaşlarımızın sıkça yaşadığı bir sorun. Ayrıca drone tamir etmek bazı durumlarda çok zaman alan bir iş, özellikle yedek parça beklediğimiz ve gelmediğinde müşterilerin sabırsızlığı da sıkıntılar yaratabiliyor.

DJI firmasının Türkiye’de ki servis durumu nasıl?
Tamamı özel servis diyebilirim, yetkili bir distribütör olmadığı için yetkili bir drone tamir servisi şu an da maalesef  yok. Türkiye’de yetkili olduğunu söyleyen tek bir firma var onunda servis hizmeti sadece kendi sattığı ürünler üzerinde geçerli. Yani başka bir yerden aldığınız ürüne müdahale etmiyorlar maalesef. Bu durumda sadece kendisine yetkili diyebiliriz. Biz özel servis olduğumuz için cihazın nereden alındığına bakmaksızın her ürüne hizmet veriyoruz. Sadece garantiden değiştirebilme ihtimali söz konusu olursa cihaza dokunmadan önce yetkili olduğunu bildiğimiz yere yönlendiriyoruz ya da direkt olarak DJI ile kontak kurmasını öneriyoruz. Bir çok kişinin de sorununu bu şekilde çözdüğümüz oldu.

Drone tamirNe olursa olsun şuna zarar gelmesin dediğin parça hangisi?
İlk önce kamera ve gimbal’e zarar gelmesin diyoruz, Tek bir kol arızası fiyatı şişirmez ama farklı arızalar varsa kalem kalem eklediğimizde rakam epey artıyor, biz yapılabilecek herşeyi en uyguna çözmeye ve ortalama bir rakam vermeye çalışıyoruz kullanıcı da mağdur olmasın diye.

O kadar cihaz açıp kapattın, sence hangisi teknoloji harikası ?
Bence en iyi cihaz Mavic Pro ve efsane olan Phantom 3 Pro – Advanced serisi ama kullanıcı olarak değil de tamir edilebilirlik olarak bakarsak, o konuda sonuca en kolay ulaşma açısında da gene bence en iyi cihazlar Mavic Pro ve Phantom 3 modelleri. Son zamanlarda çıkanların arasında, Mavic Pro hem kullanım hem de tamir edilebilme açısında kesinlikle diğerlerinden bir adım önde denebilir.

En çok sorun çıkaran cihaz hangisi?
Bana göre Phantom 3 Standart, Phantom3 SE ve Phantom 4K. Bunlar ucuz olsun, herkes daha kolay satın alabilsin diye çıkartılmış ara ürünler ama tamamı çok problemli ve kullanım açısından sorunlu cihazlar. Tabii firma açısından bakıldığında bu bir satış stratejisi ama fikir vermek gerekirse hiç drone almamış birisine asla önermeyeceğim cihazlardır. Spark ve Mavic Air da aynı sistemi kullandıkları için bu ürünlerde de aynı sorun var. Özetlersek wifi sistemi kullanan hiç bir drone’u tavsiye etmem, en basit olarak sürekli menzil sorunu çıkartan ürünler çünkü.

Kumandalar arıza çıkartabiliyor mu?
Kumandalar da çoğunlukla kullanıcı hatası değil üretim hatası gibi sorunlar var ve bunlar genelde kronik. Özellikle Phantom4 Pro serisinde kumandaların anakarttan kaynaklanan şarj olmama gibi bir sorunu var. Bataryayı değiştirsek bile anakart bataryayı dolu zannederek enerji göndermediği için yarım şarj oluyor. Bence kumandalar ile ilgili çözülmesi gereken en büyük sorun bu.

Drone suya düştü bu durumdane yapmak lazım?

Tatlı suya düşerse kurtulma şansı %50, ileride mutlaka bununla ilgili sorunlar yaşanır ama böyle bir durumda ilk yapılması gereken bataryayı drone’dan ayırmak ve hızlıca kurutup servise göndermek. Sıvı temasında servis müdahalesi şart, siz ne kadar kuruttum diye düşünsenizde mutlaka bir servis bakmalı çünkü kısa devre yapma ihtimali var. Bizim cihazın içini açıp temizlememiz lazım, bu şekilde işlem yapılırsa cihazın kurtulma şansı %50’nin üzerine bile çıkabilir.
Tuzlu suya düşerse, ilk yapmaları gereken bir küveti tatlı su ile doldurup drone’u içine yatırmaları, hatta bir kovanın içine biraz su, üzerine 10 şişe kadar da soda eklemeleri. Soda direkt olarak tuza saldıracağı için tuzdan cihazı arındırır ama gene yapılması gereken en doğru şey sonrasında cihazı hava almayacak şekilde paketleyip bize getirmeleri ya da göndermeleridir. Ben böyle bir şikayetle gelen cihazları acil statüsüne sokarım elimdeki işi bırakıp önce ona müdahale ederim.

İhtiyacın olan parçaları nereden temin ediyorsun?
Bazı yedek parçaları DJI hiç bir zaman satmıyor, o yüzden duruma göre daha önce gelmiş kazalı tamamen onarılamaz haldeki cihazlardan söküp halletmeye çalışıyoruz mecburen, çıkma parçalar diyebiliriz yani. Bazı durumlarda da parçayı kullanıcı yurt dışından kendi getirip bize veriyor onu monte ediyoruz. Bazı satış yapan firmalarda yedek parça tedariği yapıyorlar ama bunların hepsi piyasaya vermiyor sadece kendi kullanıyor.

Drone tamirDrone kaskosu için ne dersin?
Detaylarına bakmak lazım aslında, içeriğine bakmadan net bişey söyleyemem ama bana mantıklı geliyor. 5.000 TL ödediğin bir cihaza 1.000 TL kasko ödemek normal gibi. Çünkü baktığında en ufak bir kazanın bile tamir fiyatları o rakamlara denk geliyor, hatta aşabiliyor. O yüzden de yaptırılabilir diye düşünüyorum açıkcası. Hiç kimse ben iyi kullanıyorum, düşürmem dememeli kaskonun içeriğini de iyice okuyarak mantıklı ise yaptırabilir. Malum, kaza bu geliyorum demez.

Sen bugün hem drone tamir işinde olan hem de kullanan birisi olarak drone almak istesen hangisini alırdın?
Ben yine DJI markasından şaşmam, diğer markaları en azından şu an için DJI ile karşılaştırmak mümkün değil, model söylemek gerekirse de gene Mavic Pro alırım. Motorsiklet de kullandığım için hem taşıması kolay, hem pratik, menzil derdi yok, uçuş süresi yeterli, çekim kalitesi tatmin edici bunları üst üste koyarsak diğer çoğu modelden önde zaten.

Satış yapmasan bile drone tamir işinden gördüğün kadarı ile pazar büyümeye devam ediyor mu?
Ciddi anlamda bir büyüme var, olumlu olumsuz medyada çıkan haberlerden dolayı insanlar artık drone’un varlığını benimsedi. Bilinirlik arttıkça da talep haliyle artmaya başladı. Özellikle medya sektöründe neredeyse herkes kullanmaya başladı. Zaten kullanım alanları çok geniş ve bir çok insanın ihtiyacı. Ben drone’a 3. bir göz olarak bakarım, hayata hep yerden bakarız ama drone bize farklı 3. bir açı sağlar, herhalde başkalarıda böyle düşünüyor ki zamanla kullanıcı sayısı hızla artıyor.

İnsanlar kendi drone’nlarına nasıl bakım yapabilirler?
Bakım yapabilecekleri çok fazla bir şey yok, uçuş sonrası pervanelerini kontrol etmeleri, bataryalarını iyi kullanmaları ve çok tozlu ortamlarda uçurmamaları yeterli bence. Bataryalar çok önemli, bataryaların ortalama ömrü 100 şarjdır o yüzden uçuş sonrası hemen değil uçuşdan önce doldurulması gerekli. Eğer doğru bakılmazsa hem ömürleri kısalır hem de zamanla sorun çıkartmaya başlarlar.

Son olarak, “Ülken İçin Uç” projesi nasıl başladı ve neler yaptınız anlatabilir misin?
İlk olarak belirtmem gerekir ki bu proje tamamen gönüllülük esasına dayanan sadece benim değil bütün pilot arkadaşlarımızın emek verdiği bir oluşumdur. Ben projeyi elimden geldiğince koordine etmeye çalışıyorum. Şu ana kadar üç proje yaptık bunlar sırası ile “Ülken İçin Uç”, “Camiilerimiz” ve “Köprülerimiz”. Basında epey yer verdi ulusal kanallar sağolsunlar. Gönüllülük esası ile yapıldığı için bazı sıkıntılar da yaşıyoruz ama zamanla hepsinin üstesinden geleceğiz. Mesela ilk projemiz de her şehirden görüntü bulamadığımız için haklı olarak bazı şehirlerden tepkiler aldık ama ikinci ve üçüncü projelerde bunların üstesinden gelmeye çalıştık. Amacımız ise insanlara drone’ların düşündükleri kadar kötü olmadığını, doğru ellerde kullanıldığı zaman gayet başarılı şeyler ortaya çıktığını göstermekti.

  

2 YORUMLAR

  1. merhaba ;internetten röportajınızı okudum.benim de şu an jjr x5 marka bir dronum var.dikey olarak kalibre olmuyor ve uydu sinyalini kumanda dan alamıyorum.tamir için türkiyede yardım edebilecek bir yer var mı acaba

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here