Drone Piyasası (Mehmet Mannasoğlu)

0
221

Anka Hobi‘nin sahibi ve aynı zamanda iyi bir drone kullanıcısı olan arkadaşımız Mehmet Mannasoğlu’nun markalar, modeller ve piyasada ki genel durum hakkında ki yorumlarını aldık.

– Bu aralar en çok satılan model hangisi?
DJI’ın şu ana kadar gelmiş geçmiş en çok satış yaptığı ürün Phantom serisidir. Çünkü hobi kullanıcısı ve profesyonel kullanıcıya aynı anda hitap eden ve istekleri karşılayan yegane üründür. Phantom serisinde en son çıkan model hangisi ise, en çok satılan da o dur. Yani sonuç olarak şu an için Phantom 4 Pro denebilir. Phantom dışında rahatlıkla ekleyebileceğim modellerden bir diğeri de Mavic serisidir. Çıktığı günden beri en çok satılan drone’lardan birisi demek yanlış olmaz.

– DJI’ın piyasadaki yeri nedir?
DJI yaklaşık 10 senelik bir geçmişe sahip. İlk başlarda kontrolcü sistemler ile adını duymaya başlamıştık daha sonraları toplama drone sistemleri ile çıkışını sürdürdü ve son olarak  RTF (Ready To Fly) yani uçuşa hazır drone sistemleri ile satış miktarlarını arttırarak ağırlığını koydu diyebiliriz. Zaten %73’lük pay ile pazarda dünya lideri durumundadır.

drone

drone

– Sizce fiyat performans açısından en iyi model hangisi?
Aslında bu sorunun cevabı, tamamen kullanıcının amacının ne olduğuna bakar. Ama eğer sorunuz drone kullanmaya yeni başlamış birisi için hangi ürünü önerirsiniz olacaksa Mavic serisi cihazları öneririm. Zira kendimde katlanabilmesi ve az yer kapladığından ötürü Mavic Pro kullanıyorum.

– Kullandığınız diğer modeller hangileri?
Hobi için Mavic Pro, orta dereceli ticari iş için Phantom 4 Pro, daha büyük projeler için gerekli olan ne ise onu hizmete sokuyoruz ki bu duruma göre Inspire 2 ya da S1000 olabilir.

– Satın alan kişilerin dikkat etmesi gereken konular nelerdir?
Hobi edinmek güzel bir girişim fakat bu hobinin diğerlerinden farklı olarak bazı yasal zorunlulukları var. Ürünü almadan önce hukuksal yükümlülüklerini de araştırmalarını tavsiye ederim. Sivil Havacılık artık drone’lar ile ilgili talimatnamelere uyularak drone kullanılmasını istiyor. Gerekli kayıtlar ve belgelerin özellikle ticari kullanıcılar için yaptırılması şart. Hobi amaçlı kullanıcı ise bunu talimatnamedeki belli başlı kuralları ya da iha.shgm.gov.tr adresindeki bilgilendirme videosunu izleyerek öğrenebilir.
Satın alan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus, satıcının satış yapıldıktan en geç bir gün içerisinde SHGM internet sitesi üzerinden satış kaydını gerçekleştirmesidir. Aynı şekilde satın alan da aynı sistem üzerinden maksimum üç gün içerisinde satışı onaylamalıdır.

– En çok satılan aksesuarlar hangileri?
En çok satılan aksesuarlar bataryalar, ND filtre setleri, şarj aletleri, çantalar ve pervane koruyuculardır. Bence kullanılan ürüne göre aksesuarlar da doğru seçilmeli, örnek vermek gerekirse Mavic için her zaman küçük ve taşıması kolay gibi cümleler kurarken kullanıcıların yanına bir sürü aksesuar ekleyerek yüklerini arttırmaları anlamsız bir durum ortaya çıkartabilir. Şunu da belirtmeden geçmemek gerekir ki özellikle batarya ve pervaneler konusunda asla ama asla yan sanayi ürünler seçilmemeli. Kullanıcı her zaman orjinal ürünlere yönelmeli. 20 TL kar etmek isterken bir sürü paralar vererek gözünüz gibi baktığınız cihazdan olmak pek akıl karı değil gibi.

drone

drone

– Sizce en faydalı aksesuarlar hangileri?
Bence en faydalı aksesuarlar filtreler ve akıllı cihazlar (tablet/telefon) için gölgelik

– Alışveriş sırasında alıcı ve satıcının yükümlükleri nelerdir?
Satıcıların genel olarak gerekli hukuki yükümlülük bilgilerini ve talimatnamelerini kullanıcıya aktarmaları ve kayıt gerektiren cihazlarda yardımcı olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda eğer alıcının ürünü kullanma hakkında bir bilgisi yoksa gerekli ön eğitimler verilmelidir. Bununla beraber alıcı kayıt işlemlerini satıcı ile senkron bir şekilde ivedi olarak tamamlamalıdır. Aksi takdirde alıcı, kayıtsız ürün kullanmaktan dolayı cezai işlemlere maruz kalabilir.

– Türkiye de DJI teknik servis hizmeti ne durumda?
DJI maalesef teknik servis konusunda henüz Türkiye’de tatmin edecek belli bir aşamaya gelemedi. Bu yüzden de kullanıcılar servis ihtiyaçlarını etraflarındaki non-authorized (yetkili olmayan) servislerden karşılıyorlar.

– Türk insanının drone’lara bakış açısı ve alım potansiyeli nasıl?
Genelde sorulan sorular menzil, yükseklik, kaldırabildiği ağırlık ve enerji aktarımını ne ile sağladığı üzerine oluyor. Çoğu kişi yasaklardan veya kurallar olduğundan haberdar fakat içeriğine maalesef hakim değiller.

– Peki markaların Türkiye’de ve dünyada ki pazar payları ne durumda?
Türkiye’de, DJI %90 ile pazara şu an çok hakim durumda takip eden marka ise %10’luk bir pazar payı ile Yuneec.
Dünya genelinde de durum pek farklı sayılmaz aslında %73 ile DJI birinci sırada, %27 pay ile diğerleri onu takip ediyor.

tavsiye edilen benzer konu: http://cemsaner.com/2018/05/16/hangi-drone/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here