Drone kullanıcılarının yaptığı genel hatalar

0
18269
DRONE KULLANICILARININ YAPTIĞI GENEL HATALAR
DRONE KULLANICILARININ YAPTIĞI GENEL HATALAR

Drone kullanıcılarının yaptığı genel hatalar nelerdir, kazalara engel olmak için nelere dikkat etmeliyiz gibi konuları bir başlık altında toplamaya çalıştığım bu yazım umarım sizlere yardımcı olur.

1. Sensörleri mecbur olmadıkça kapatmayın.

Drone üzerinde modeline bağlı olarak farklı yönlerde engel algılayıcı sensörler mevcuttur. İki farklı tip sensör vardır. Bunlardan VPS adını verdiğimiz alt kısımda bulunan dışındakilerin hepsi güvenlik kamerası mantığı ile çalışır, yani görebildiği objeyi algılar ve uyarır
VPS veya Konumlandırma Sistemi olarak da bilinen sistem ise aynı yarasalarda olduğu gibi sinyal yayarak çalışır. Bu sistem 7 metre veya daha aşağıdaki objeleri algılayabilir ve drone’a olan mesafesini verir. Başka bir görevi ise 7 metreden daha az olan yüksekliklerde uçuş yaparken cihazın stabil durmasına yardımcı olmaktır.

Drone kullanıcılarının yaptığı genel hatalardan birisi bu sistemlere fazlası ile güvenmektir. Engel algılayıcı sensörler çok kullanışlı olsa da, olası her durumda kazadan sizi kurtaramazlar. Bu sistemlerin çalışması için (VPS hariç) hafif bir ışık  olması gerekir, bu nedenle geceleri ve loş ortamlarda uçuyorsanız sistem aktif olmayacaktır. Ayrıca her iki algılama sistemi Spor Modunda aktif olmaz.

2. Sensörlerin objeleri algılayamaması.

Engel algılama sensörleri, güç hatları veya ağaç dalları gibi ince nesneleri veya cam pencereler gibi saydam yüzeyleri her zaman algılayamaz. Engellerden kaçınma yetenekleri potansiyel olarak drone’nuzu korurken, güvenli bir şekilde uçmak ve mümkün olduğunda manuel olarak engellerden kaçınmak akıllıca olacaktır.
3. Kamera ve gimbal koruyucuyu çıkartmamak

https://forum44.djicdn.com/data/attachment/forum/201703/10/113531t4s2y0apitsili4i.jpg

Özellikle yeni drone kullanıcılarının yaptığı genel hatalardan bir diğeri de gimbal koruyucu kapağı çıkartmadan drone’u çalıştırmaktır. Uçuş sırasında kapağın bırakılması, drone kamerasının toz veya su gibi unsurlardan korunmasına yardımcı olur. Acemi iseniz ve kaza yapmaktan çekiniyorsanız size ekstra bir koruma seviyesi sağlayacaktır. Bu nedenle, sadece sportif yada alıştırma amaçlı veya spor modunda (güvenli bir şekilde) uçmayı planlıyorsanız, çıkartmayabilirsiniz. Gimbal veya uçuş performansını etkilemez.

Ancak, mümkün olan en iyi görüntü kalitesini istiyorsanız, kapağı çıkartmak en iyi sonucu verir. Örneğin, Gimbal koruyucuyu açık bırakmak lensin parlama olasılığını artırır ve kapak kirliyse fotoğraflarınız temiz görünmeyebilir.

Yani karar sizin: ekstra koruma için kapağı üzerinde bırakın veya mümkün olan en iyi görüntü kalitesi için çıkarın.

4. Elverişli olmayan durumlarda uçuş

https://forum44.djicdn.com/data/attachment/forum/201703/10/113820fe44354tseeth4gh.jpg

Uçuş yapılmasını önermediğimiz durumlar aşağıda belirtilmiştir.

• Dron’nunuzu, 10m / s’yi aşan yüksek rüzgar hızları, kar, yağmur ve sis içeren şiddetli hava koşullarında kullanmayın.

• Sadece açık alanlarda uçun. Uzun veya büyük metal yapılar, dahili pusula ve GPS’in doğruluğunu etkileyebilir.

• Engellerden, kalabalıklardan, yüksek voltajlı elektrik hatlarından, ağaçlardan ve sudan kaçının.

• Yakın ana istasyonlar ve radyo iletim kuleleri de dahil olmak üzere yüksek seviyede elektromanyetik olan alanlardan kaçınarak sinyal kirliliğini en aza indirin.

• Drone ve batarya performansı, hava basıncı ve sıcaklık gibi çevresel faktörlere tabidir. Pil ve uçak performansı etkilenebileceğinden, deniz seviyesinden 19685 feet (6000 metre) daha yüksek irtifalarda uçarken çok dikkatli olun.

5. Frenleme Sırasında Çarpma

https://forum44.djicdn.com/data/attachment/forum/201703/10/113650azp5z8u87zdz787a.png

Çok hızlı uçtuğunuzu ve birdenbire, dronun önüne bir engel çıktığını varsayalım. Dronu ileriye doğru itmeyi bıraksanız bile, eylemsizlik nedeniyle mutlaka biraz süre daha ileriye doğru hareket edecektir, sensörler bu tür durumlarda cihazı koruyabilirken, her zaman aktif olmayabilir ve tüm nesneleri algılamamış olabilir. Bir objeye doğru yaklaşırken aniden kumanda çubuklarını bırakırsanız drone kazaya uğrayabilir.

Drone’nunuzun fren yapmasının ve engellerden uzak durmasının zaman alacağını unutmayın.

6. Görüş mesafesi dışında engellerden kaçınanamak.

https://forum44.djicdn.com/data/attachment/forum/201703/10/124614izkv3fvfzb3dfpip.png

Dronu görüş mesafesi dışında uçurduğunuzda (genellikle LOS olarak bilinir), çevresini sadece kamera yardımı ile görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, kaza olasılığı çok daha yüksektir.

Görüş mesafesi içinde uçun! Eğer LOS’un ötesine geçmeniz gerekiyorsa, RTH yüksekliğini bölgedeki en uzun engelden daha yükseğe ayarlayın.

7. Hızlı ve geri uçuşlar

https://forum44.djicdn.com/data/attachment/forum/201703/10/113843pql2t5e3nfcfi0w2.jpg

Bazı modellerin arka tarafında da engel algılama sistemine sahip olmasına rağmen, bazı modellerde bu sistem yoktur. Bu modellerde kamera yalnızca ileriye dönük olabileceğinden kamera görüntüsü dışında size yardımcı olabilecek unsur bulunmamaktadır.Bu durumlarda mutlaka geri geri uçmadan önceden uçuş yapacağınız alanı kontrol edin.

8. Kapalı alanlar

https://forum44.djicdn.com/data/attachment/forum/201703/10/113713k8hainkpn9pta004.jpg

Özellikle yeni başlayan drone kullanıcılarının yaptığı genel hatalardan biriside iç mekanlarda uçuştur. Kapalı alanlarda GPS sinyalleri yetersiz olduğu için drone sabit bir şekilde kalmayıp sürüklenmelere sebep olabilir.
Her ne kadar VPS dronu sabit tutmaya çalışsa da bazı durumlarda yeterli olmayabilir. VPS sistemi ultrason dalgaları ile çalışır ve halı gibi bazı materyaller bu dalgaları emerek sistemi kullanılamaz hale getirebilir.

Eğer tecrübeli bir drone pilotu iseniz iç mekanlarda uçmakta sorun olmayabilir fakat yeni başlayanlar için bu durum önerilmez.

9. RTH sırasında yapılmaması gerekenler

https://forum44.djicdn.com/data/attachment/forum/201703/10/113718fsn8aryzsm1hxorg.jpg

Belkide en çok bilinmesi gereken ancak konuya çok hakim olmadan yapılan uçuşlarda drone kullanıcılarının yaptığı genel hatalar ın en başında gelen RTH yani akıllı eve dönüş konusudur.

Drona kalkış yerinden 5 metre mesafe içinde eve dönme komutu verirseniz, RTH yüksekliğine kadar yükselmek yerine bulunduğu noktaya inecektir.

Eğer RTH ev noktasının 5 ve 20 metre içinde tetiklenirse ve İleri Görüş Sistemi aktif ise, 10 metreden daha az uçuyorsanız 10 metreye çıkacak ve eve dönecektir. 10 metrenin üzerinde ise, mevcut yükseklikten dönecektir. İleri Görüş Sistemi aktif değilse, drone otomatik olarak inecektir.

Son olarak, eğer drone 20 metreden daha uzaktaysa, bu fonksiyon tetiklenmeden önce bu yükseklikten daha düşükse, uygulamada ayarladığınız RTH yüksekliğine yükselecektir. 20 metre en düşük RTH yüksekliğidir. RTH işlemini durdurmak için kumanda üzerindeki duraklatma düğmesine basabileceğinizi unutmayın!

http://www.cemsaner.com/category/yazilar/ linkine tıklayarak diğer makalelerime ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here