Drone ile Time-Lapse / Hyper-Lapse

3
320

Drone ile time-lapse nasıl yapılır sorusu belkide uzun pozlama yapmanın dışında en çok merak edilenlerin başında gelir. Time-Lapse ya da drone ile yapabileceğimiz Hyper-Lapse nedir ve nasıl yapılır sorularının cevaplarını vermeye çalışalım.

Time-Lapse, zaman atlamalı çekim tekniğine verilen isimdir. Yani sabit bir yerden hareket etmeden belirli aralıklar ile çekilen fotoğrafların birleştirilip video haline getirilmesi olayıdır. Onun büyük abisi Hyper-Lapse ise sabit kalmadan, hareket halinde belirli aralıklar ile çekilen fotoğrafların birleştirilerek video haline getirilmesi işlemedir.

Drone ile Time-Lapse yapabilmenin birden fazla yolu vardır bazıları zor bazıları çok kolaydır. Fakat belirtmek gerekirki karmaşık olarak nitelendirdiğimiz yöntemler aslında en doğru ve en iyi sonuç verenleridir.

 Drone ile Time-Lapse 1.Yöntem:

Drone ile Time-LapseDrone’u fotoğraf çekim moduna alın ve formatını sadece JPEG olarak ayarlayın.
Burada sadece JPEG seçmemizin sebebi, RAW olarak kaydettiğimiz fotoğrafların hafıza kartına yazım süresinin uzun sürmesi ve bu sürenin çekim aralığından fazla olması ihtimaline karşı bir önlemdir. Diğer bir sebep ise 500 fotoğraf çekerek yaptığımız bir Time-Lapse için işin sonunda elimizde 1.000 adet fotoğraf olacağıdır ki bu da hafıza kartında gereksiz yer tutar hatta belki de kart dolduğu için yarıda çekim kalır.

Drone ile Time-LapseDJI GO 4 fotoğraf menüsünde Interval olarak gösterilen çekim aralığı süresinin ayarlanması. Eğer yukarıda anlattığım gibi sadece JPEG formatını seçtiyseniz Interval bölümünde zaman aralığı olarak karşımıza 2 saniyeden 60 saniyeye kadar 9 farklı seçenek çıkar. Burada önemli olan çektiğiniz konuya göre zaman aralığını belirmektir. Örnek vermek gerekirse araba, insan gibi daha hızlı hareket eden objeleri konu olarak seçtiyseniz 2 saniye aralıkla fotoğraf çekmeniz gerekir. Fakat çekim konunuz daha yavaş hareket eden bulutlar ise bu aralığı arttırmanız gerekir.

Bu iki adımdan sonra, beyaz dengesi, style, color gibi fotoğrafları görsel olarak etkileyen ayarları da yapmanız gereklidir. Bu konu ile detaylı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Buraya kadar olan ayarları yaptıktan sonra, geriye kalan kadrajı ayarlamak ve deklanşör tuşuna basmak.Drone havada iken fotoğraf çekmeye başladıktan sonra, drone hiç hareket etmeden işlemin sonuna kadar sabit olarak tutarsanız, yaptığınız işin adı Time-Lapse olur. Sabit bir hızla, tek bir yönde hareket ettirirseniz bunun adı da Hyper-Lapse olur.

 

Drone ile Time-LapseDrone ile Time-Lapse

anlatıldığı gibi drone’un havada sabit durması ile gerçekleşir, Hyper-lapse ise hareket etmesi ile yapılır. Burada hareket etme kısmı önemli çünkü hareketin düzgün, sürekli aynı hız ile, aynı yönde olması daha güzel bir sonuç çıkartır ortaya. Bu konuda ki en büyük yardımcımız ise DJI GO ve GO4 uygulamalarındaki otonom uçuşların bazılarıdır.


1- Tripod Mode;
Sport Mode’un tersi olarak da düşünülebilir. Hız ciddi şekilde azalır ve drone siz kumanda kollarını ne kadar ileri ya da geri iterseniz itin belirli bir hızın üzerine çıkmaz. Bu seçeneği kullanarak çok yavaş hareketler ile Hyper-Lapse işlemi yapılabilir ama tavsiye etmem çünkü uçuş yavaş bile olsa mutlaka yönde kaymalar olabilir.

2-Tap to Fly; Bu mode ekranda dokunduğunuz herhangi bir yere drone’un dümdüz gitmesini sağlar. Güzel bir özelliği de uçuşun hızını kendiniz belirleyebilmenizdir. Hyper-lapse yaparken yavaş hareket etmek daha iyi olacağından saatte 4km hıza ayarlamak yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

3-Point Of İnterest; Türkçe karşılığı “ilgi çekici nokta” olan bu özelliği de aynı şekilde Hyper-Lapse için kullanma imkanınız var ve gene dikkat edilmesi gereken nokta, uçuş için ayarlanacak hız. Burada da önereceğim maksimum  hız 4km olacaktır. POI kullanımı daha önce anlatılanlara göre düz bir uçuş olmasa bile, drone dönüş hareketini çok düzgün yaptığı için, doğru kadraj ile iyi bir senaryo çıkartabilirsiniz.

Way Points; Kendinizin belirlediği bir rotada uçuş yapmanıza imkan veren bu seçenek de başka bir alternatif olabilir fakat hiç denemedim sadece bir fikir olarak aklınız da kalabilir.

 

Drone ile Time-Lapse 2.Yöntem:

Hyper-Lapse ve Time-Lapse fotoğraflar çekilerek ve bu fotoğraflar bir bilgisayar programı ile birleştirilerek ortaya çıkartılmış bir tekniktir. Yukarıda anlattığım otonom uçuşları kullanarak video kaydı yapmak ve bu videoyu gene yardımcı bir program aracılığı ile hızlandırmak alternatif yöntem olarak düşünülebilir. Fakat drone ile Time-Lapse yapmak için şahsen 2. yöntemi önermem, bunun da sebebi fotoğraf karelerinin video kaydında ki tek bir kareden çok daha kaliteli çözünürlüğe sahip olmasıdır. Yani sonuçlar birbirine benzer olsa bile kalite aynı olmayacaktır.

Time-Lapse hesaplaması;

Fotoğraf makinesi ya da drone ile Time-Lapse yaparken bu işin birde hesaplaması yani matematiği vardır. Günümüz fotoğraf makinelerinin neredeyse çoğu bunu kendi  hesaplarken maalesef  DJI GO4 üzerinde henüz böyle bir sistem mevcut değil. Çok akıl karıştırmadan basitçe hesaplama yöntemi şudur:
1 saniyelik videoda 25 fotoğraf karesi mevcuttur. Bunu Time-Lapse dili ile açıklarsak, arka arkaya 25 kare fotoğraf çekip, bunları birleştirirseniz elinizde Time-Lapse tekniği kullanılarak çekilmiş 1 saniyelik görüntü olur.

Son olarak drone ile Time-Lapse yaparken nelere dikkat etmeliyiz sıralayıp yazımızı bitirelim.
-Hareketlliğin fazla olduğu yerleri konu olarak seçin.
-Çekim için farklı açıları kullanabileceğinizi unutmayın. Kamera mutlaka karşıya bakmak zorunda değil.
-Gün doğumu, gün batımı gibi konularda netliği manuel kullanın, böylece kamera önünden geçen herhangi bir obje odak uzaklığınızı değiştirmez (Nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın).
Işık ayarını mutlaka manuel olarak kullanın (Nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın).
-Fotoğrafları JPEG olarak en yüksek kalitede çekin (Nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın).
Gimbal Lock özelliğinin açık olduğunu kontrol edin (Nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın).
Beyaz ayarını manuel olarak ayarlayın (Nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın).
Shutter Speed hızını mümkün olan en yüksek rakama ayarlamaya çalışın, böylece fotoğraflarınınız daha net çıkar.
-Video yapacağınız için fotoğraf Image Ratio ayarını 16:9 seçin (Nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın).

Drone ile uzun pozlama nasıl yapılır, ayarları nasıldır öğrenmek için yazıyı okuyabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Cem bey emeğinize sağlık, güzel bir derleme olmuş. Bu yazıya ben dahil konuya uzak arkadaşlarımız için, ayrıca timelapse için çektiğimiz fotografları hızlıca birleştirebileceğimiz program ya da platform önerilerinizi de eklerseniz tadından yenmez…

    • Ercan Bey, kullandığınız sisteme göre eğer Windows kullanıyorsanız Adobe Premier tavsiye ederim. Mac kullanıcıları için de Final Cut Pro olabilir.

  2. Ders çok güzel elinize emeğinize sağlık. Ben bir insaatın ilerlemesini çekmek istiyorum timelapse ama uzun vaadeli bir iş bilirsinizki her hafta aynı lokasyon aynı yükseklik ve açıdan çekebileceğim bir yöntem varmı aceba

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here