UPS, WakeMed ile Drone ile Teslimat konusunda anlaştı

0
228
Drone ile teslimat

Drone ile Teslimat konusunda adım atam firmalardan birisi de UPS oldu. Bu kapsamda ilk denemeler Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Carolina hastanesinde tıbbi numuneler teslim etmek için insansız hava aracı kullanan yeni bir lojistik program kapsamında ilk denemeler yapıldı.

Sözleşmeli bir teslimat anlaşması kapsamında tıbbi ürünleri taşıyan ve FAA onaylı ilk drone kullanımı gerçekleşti. Pilot program FAA ve Kuzey Carolina Ulaştırma Bakanlığı tarafından denetlenen Kuzey Carolina, Raleigh’deki WakeMed Hastanesinde yürütülüyor.

Program,tıp sektöründe insansız hava araçlarının önünü açan önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor. WakeMed’in kampüsünün kenarındaki tıbbi bir bina ile hastanenin ana patoloji laboratuarı arasında gerçekleşen ilk uçuşlar gayet başarılı geçti. IPP, drone teknolojisinin günlük faaliyetlere nasıl güvenli ve faydalı bir şekilde entegre edilebileceğini öğrenmek için yerel yönetimleri özel sektör şirketleriyle ortaklaştırarak pratik drone uygulamalarını test etmeyi amaçlayan bu proje sadece tıbbi malzemelerin değil ilerleyen zamanlarda farklı sektörlerde drone kullanınımın da önünü açacaktır.

Program UPS İleri Teknoloji Grubu tarafından yönetilmektedir. Gruba liderlik eden Bala Ganesh, dronların UPS’lerin dönüşüm çabalarının önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Drone ile teslimat için kullanılan model olan M2, saatte 40 km’den daha yüksek bir hızla 12,5 mil mesafeye kadar beş kiloluk bir yük taşıyabiliyor. 

UPS Global Healthcare ve Life Science Logistics Başkanı Chris Cassidy, “Bu, UPS ve Matternet’in lojistik talepleri değiştikçe yaşam bilimleri sektörüne daha sağlam bir şekilde hizmet etmeleri için kapıyı açıyor” dedi. “Sağlık lojistiği UPS için stratejik bir odak noktasıdır ve bizi tercih edilen lojistik sağlayıcısı olarak konumlandıran yenilikçi çözümler geliştiriyoruz.”

WakeMed Innovations’ın direktörü Dr. Stuart Ginn, drone programdan heyecan duyduğunu, çünkü hastanenin hastalara nasıl bakım sağlayacağını yeniden şekillendirme potansiyeline sahip olduğunu, UPS gibi bir şirket ortaya çıktığında ve ilgi gösterdiğinde, tüm sektörü meşrulaştırıyor ve hızlandırıyor söyledi, UPS’in katılımının kritik olduğunu ekledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here