DJI GO4 Uçuş Modları

6
393

Otonom Modlar

Bana göre her pilotun en azından öğrenene kadar kullanması ya da ne olduğunu bilmesi gereken fakat pilotaj yeteneği ve tecrübesi arttıkça yavaş yavaş da vazgeçmesi gereken çoğunluğu GPRS destekli uçuş modları. Sayısı zamanla arttığı için yazının yazıldığı zaman ki seçenekleri incelemeye ve anlatmaya çalışacağım. Ayrıca hatırlatmakta fayda var, modlar drone modeline göre de farklılık gösterebilir. Bazı modellerde olan özellikler diğerlerinde sensör vs olmadığı için olmayabilir.

 

uçuş modları

 

Sırasıyla anlatmaya çalışırsak,

NORMAL;  adı üzerinde hiç bir otomatik uçuşun etkin olmadığı, sizin kumandadan komutları verdiğiniz uçuş modudur. Herhangi bir otomatik uçuş aktif iken normal ikonuna dokunursanız, otomatik uçuş devreden çıkar ve komutlar tekrar size geçer.

QUICK SHOT; Kendi içinde 3 ayrı moda sahip otomatik uçuştur.
Rocket; Ayarladığınız hızda seçtiğiniz yüksekliğe kadar seçtiğiniz objenin üzerinde hızlıca yükselmesini sağlar.
Dronie; Ayarladığınız açı ve hız ile geriye doğru yükselerek seçtiğiniz objeyi ekranda kaybetmeden uçmasını sağlar, adı üzerinde drone’un selfie de denebilir.
Helix; Diğerleri gibi ayarlandığı yüksekliğe, ayarlandığı hız ile spiral hareket ederek objeyi kaybetmeden uçmasını sağlar.

GESTURE;  Türkçe karşılığı mimik olan bu mod, açık olduğunda vücudunuz ve elleriniz ile verdiğiniz fotoğraf çekmek gibi komutları algılar ve uygular.

Yukarıda anlatılan modların tamamı bana göre işin eğlence kısmıdır, neredeyse tamamı tecrübeli bir pilot tarafından manuel olarak gerçekleştirilebilecek uçuşlardır.

 

Dji go uçuş modları

 

ACTIVETRACK; Aktif takip uçuş modları içerisinde en çok kullanılanlardan birisidir. Ekranda seçtiğiniz kişi ya da objeyi takip eder ve hareket ederse  drone’da sensörlerini ve ayarları kullanarak objeyi takip eder. MAVIC 2 dışında diğer cihazlarda etraf çok açık ve uçuşa elverişli olmadığı sürece kullanılmasını tavsiye etmem. Kaza yapma riski çok fazla olan bir otonom uçuş şeklidir, cihazın seçili objeyi kaybetmesi durumu çok kolay gerçekleşebilir, yanlarda ve arkada sensör olmadığı için cihaz sağa sola çarparak hasar görebilir. MAVIC 2 PRO cihazlarda sensörler bu mod kullanımda iken aktif olur bunu not olarak eklemekte fayda var.

TAPFLY; Dokun ve uç, mantığı ekranda parmağınızla seçtiğiniz yere doğru drone’nun istediğiniz hızda ve yükseklikte gitmesidir. Bu mod özellikle Hyper-Lapse yaparken çok faydalıdır. Ayarlanan hız ve yükselikte düz bir çizgide hareket edeceği için sizin kumanda üzerinden sürekli komut vermenize gerek kalmadan fotoğrafları çekmenize yardımcı olur.

TRIPOD; Drone’nun verilen komutları %90 yavaşlatarak yerine getirmesi olarak açıklanabilir, normal şartlarda stickleri sonuna kadar ittiğinizde saatte 35 Km hızla giden bir drone bu moda aktif olduğunda 3 Km hızla gitmeye başlar. Bu mod iç mekan çekimlerinde çok faydalı olabilir.

 

Dji go Türkçe

 

CINEMATIC MODE; Normal hızda hareket eden bir drone’da sitckleri aniden bıraktığınız zaman cihaz kasılarak durmaya çalışır. Bu durum kamerayı sabit tutmaya çalışan gimbale de yansır ve hareketin sonunda görüntüde sarsıntı bariz bir şekilde hissedilir. Cinematic mod çalışır durumda iken komut vermeyi durdurursanız drone bu hareketlere daha yavaş tepkiler verir. Kumandanın komut ayarlarında %30’luk bir azalma yapılmış gibi daha yavaş gider ve daha yavaş durur. Örneklemek gerekirse 35 Km hızla giden bir drone stickleri bıraktığınızda 5 metre mesafede durabiliyorken Cinematic mod da bu 10 metrelere çıkar. Bundan dolayı mod aktif iken bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir.

TERRAIN FOLLOW; Arazi takibi olarak çevirmek yanlış olmaz herhalde, alt sensörlerin algılayabileceği yükseklikte ( bu yükseklik bazı modellerde 13 metredir) ileri hareketiniz ile drone yer şekillerine göre kendiliğinden yükselir ya da alçalır. 

POINT OF INTEREST; İlgi çekici nokta demektir. Uçuş modları içerisinde belki de Active Track ile birlikte en çok kulanılanıdır. Bu özellik, seçtiğiniz bir noktayı merkez alarak etrafında, belirlediğiniz yükseklikte, hızda, mesafede saat yönünde ya da tersinde dönmenizi sağlar. GPRS desteğine en çok ihtiyaç duyan modlardan birisidir. Çünkü bir binanın, ağacın ya da herhangi bir objenin etrafında dönmesini istediğiniz de cihaz aslında objeyi algılamaz sadece merkez noktası olarak belirlediğiniz koordinatı baz olarak o noktanın etrafında tur atmaya çalışır. Dönmesi hareketini yan uçarak yaptığından dolayı etrafta çarpacak birşey olmadığına dikkat ederek ya da yükseklik ona göre ayarlanarak kullanılmalıdır. Bu özellik de TAPFLY gibi Hyper-Lapse çekimleri sırasında rahatlıkla kullanılabilir.

 

Follow me, Way points, homelock

 

FOLLOW ME; Active Track ile aynı işi yapıyor gibi görünür ama çalışma mantıkları tamamen farklıdır. Drone bu modda kumandaya bağlı olan mobil cihazdan GPRS koordinatlarını kullanarak hareket eder. Active Track de olduğu gibi objeyi takip etmeye çalışmaz. Aktif olabilmesi için en az 10 metre yükseklikte olması gerekir, aradaki mesafe 200 metreden fazla olduğunda ise takibi bırakarak beklemeye geçer. 

WAY POINTS; Drone’nun harita üzerinden belirlediğiniz noktalarda, belirttiğiniz hız ve yükseklikte noktaları uçarak takip etmesini sağlayan mod.Daha çok harita ya da modelleme işi yapan pilotların kullandığı bir özelliktir.

HOME LOCK; Yeterli GPS sinyali olduğunda kalkış noktasından en az 5 metre uzakta iken aktif edildiğinde, yönü, yüksekliği ya da uzaklığı ne olursa olsun sağ stick (mode 2) geri çekildiğinde cihazın direk olarak kalkış yaptığı yere doğru uçmasını sağlayan özelliktir. 

 

COURSE LOCK; 


Yazının başında da belirtmiştim, modların çoğu işin eğlencesine dönük ve pilotaj kabiliyeti arttıkça neredeyse tamamı kumanda üzerinden el ile yapılabilir diye. Bu mod diğerlerinden tamamen ayrı, kumanda üzerinden yapılabilmesi fiziksel olarak pek mümkün olmayan bir özellik içerir ve belkide uçuş modları içerisinde en faydalı olanıdır.

Aktif edildiğinde, belirlediğiniz yönde ( bu yön derece olarak belirlenir) sağ stickten ileri komutu verdiğiniz sürece seçili olan  tarafa doğru yönünü değiştirmeden uçmaya devam eder. Bu rota üzerinde uçuş yaparken siz sol stickden komut vererek drone’nun yönünü değiştirseniz dahi, ön tarafın döndüğü yöne uçmaya başlamaz.

course lock

Özellikle mimari çekimlerde çok faydası olacağını düşündüğüm bu modu öncesinde rahat bir ortamda deneyerek, ne işe yaradığını anlayarak uçuşlarınız da mutlaka kullanmanızı öneririm.

 

Not: Bu modları kullanabilmeniz için, menüden “ENABLE MULTIPLE MODES” özelliğini açmış olmanız ve çoğu için yeterli GPS sinaylini yakalmış olmanız gerektiğini unutmayın.

 

Diğer DJI GO4 Türkçe açıklamarı için TIKLAYIN
Drone’lar hakkında genel bilgilere sahip olmak için TIKLAYIN

6 YORUMLAR

  1. Yıllardır programın Türkçe olmasını bekleyenler. Bu açıklamaları okuyunca siz de gayet rahat kullanabilirsiniz aplikasyonu. Eline sağlık Cem abi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here