DJI GO4 Kumanda Ayarları

2
731

      DJI GO4 Kumanda Ayarları menüsü, aplikasyon içerisinde çok karmaşık olmayan nadir menülerdendir. Karmaşık olmamasının sebebi stick hassasiyet ayarlarlarının bu menüde olmamasından kaynaklanmaktadır. Stick ayarları ile ilgili diğer yazıyı buradan okuyabilirsiniz.
DJI GO4 Kumanda Ayarları, modele ve kullanılan kumandaya göre menüde farklılar gösterdiği için yazıda önce Phantom 4 Pro modelinin ayarlarından daha sonra en farklı kumandalardan birisine sahip olan Mavic serisinin ayarlarından bahsedeceğim.

DJI GO4 Kumanda Ayarları

 

DJI GO4 Kumanda AyarlarıSöylediğim gibi DJI GO4 kumanda ayarları az ve basit, görselde görüldüğü gibi toplamda 4 seçenek var. Bu ayarlar neler tek tek açıklamaya çalışalım.
İlk ayar, Remote Control Calibration yani kumanda kalibrasyon ayarları.
Hemen altında Stick Mode, kumanda çubuklarının yön ayarları.
Button Customization, kumandanın altında bulunan C1 ve C2 tuşlarına fonksiyon atama.
Son olarak Linking Remote Controller, kumandayı uyumlu başka bir drone ile eşleştirme.

 

Remote Control CalibrationRemote Control Calibration (kalibrasyon), Kumanda kalibrasyonu sizi rahatsız eden bir durum olmadıkça sürekli yapılması gereken bir özellik değildir. Yapılması gerektiğinde menü üzerinden drone’u açmaya gerek kalmadan yapabilirsiniz.
Yapmanız gereken, Calibrate yazan yere dokunmak ve kumanda kollarını önce tam ortada olduklarına dikkat etmek sonra aynı anda yukarı-aşağı, sağa-sola hareket ettirmek. Stick kalibrasyonu bittikten sonra, kumandanın sol önce tarafında bulunan gimbal tekerleğini de kablibre ederek DONE yazan yere tıklıyoruz ve işlemimiz bitiyor.

 

Stick Mode, kumanda çubuklarının yön ayarlaması ve çok fazla değiştirilecek birşey değildir. Çoğu kumanda fabrikasyon olarak MODE 2 seçeneğinde kutudan çıkar. Yani sol stick aşağı-yukarı ve sağa-sola dönüş, sağ stick ileri-geri ve sağa-sola roll(yan uçuş) olarak ayarlanmıştır. Mode 2 dışında gene önceden tanımlı iki mode daha vardır. CUSTOM seçeneği ise sticklerin yön ayarını tamamen sizin tercihinize bırakır. 

 

 

Button Customization, kumandanın alt kısmında bulunan C1 ve C2 tuşlarına görev atanmasına izin veren menüdür.
Bu tuşlara, ön tarafta bulunan kırmızı ışıkları kapatmak, kamerayı 90 derece ile aşağı baktırmak, gelişmiş ayarlara ulaşmak gibi izin verilen fonksiyonları atayabilirsiniz.
Ben  C1 tuşunu kırmızı ışıkları kapatmak C2 tuşunu ise kamerayı tam alta baktıracak şekilde kullanıyorum. Ayarlar tamamen sizin tercihinize kalmış hangisini daha çok kullanıyorsanız onu tercih edebilirsiniz.

 

Linking Remote Contrrollerbu menü kumandayı uyumlu başka bir drone ile eşleştirmek ya da satın aldığınız bir kumandayı drone’nuz ile yeniden eşleştirmek için kullanılır.
Dikkat edilmesi gereken, eşleştirme yaparken drone üzerindeki eşleştirme tuşuna da basarak birbirilerini bulabilmelerini sağlamaktır.
bu işlem bittikten sonra kumandanın diğer ayarlarını tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim.

 

 

MAVIC PRO DJI GO4 Kumanda Ayarları

DJI kumandalarının içinde en farklı özelliklere sahip olan model Mavic Pro kumandasının ayrı olarak açıklanması gerektiğini düşünüyorum. En büyük farkı LCD ekrana sahip olması ve uçuş ile ilgili bilgileri bu ekranda vermesi. Diğer hiçbir modelde bu özellik yok.
Bu ekran özellikleri ile ilgili menüye Remote LCD Screen bölümünden ulaşabilirsiniz.
Yazının bu kısmından sonra menünün sadece farklı olan kısımlarından bahsedeceğim. 

Enable Fixed Wing Mode; Bu özelliği aktif hale getirdiğiniz zaman drone’un uçuş sırasında yaptığı yatış hareketlerine göre gimbal hareket eder.
Normalde gimbal’in görevi görüntüyü sabit tutmak olmasına rağmen, bu mode açık olduğunda görüntü sanki bir uçağın kokpitinden görünüyormuş gibi olur. Drone sağa yatarak hareket ettiğinde gimbal’de onunla uyumlu olarak sağa yatar ve siz farklı bir yönde hareket edene kadar sağa yatık kalır.

Mini Stick; Mavic Pro kumandası üzerindeki beş yönlü minik düğmeye atayacağınız görevleri seçimini yaptığınız menüdür.
Görüntüde zoom İn ya da Zoom Out yapmak, portre moduna geçmek, kamerayı aşağı indirmek gibi daha bir çok özelliği bu beş yönlü butona atayabilirsiniz.

 

 

Mavic Pro kullandığı iletişim protokolü(OcuSync) sayesinde aynı anda iki kumanda bağlayabilme özelliğine sahip olduğu için bu menü üzerinden diğer bir kumandayı da drone’nunuza tanıtabilirsiniz.
İkinci kumanda kullandığınız zaman bir pilot drone’a kumanda ederken diğer pilot ikinci kumanda ile kamera açısını değiştirebilir. Eğer Primary yani birincil kumandayı kullanan kişi sticklere 3 saniye boyunca komut vermezse secondary (ikincil) kumandayı kullanan kişi kumanda etmeyi devir alır ve kullanmaya devam edebilir. 

 

 

 

Dji Go4 ile ilgili diğer Türkçe açıklamarı okumak için buraya tıklayın.
Drone ile ilgili yazılmış diğer makaleleri okumak için buraya tıklayın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here