Dji Go4 Görüntü Aktarım Ayarları

2
479

Image Transmission Settings

Dji Go4 Görüntü Aktarım Ayarları, menü içerisinde Image Transmission Settings olarak geçer. Bu menüye hem ana ekranda en üstte görünen HD ikonu üzerine dokunarak hemde ayar menüsünden ulaşabilirsiniz. Menünün içeriği mobil cihazına gelen görüntünün kalitesi ile ilgilidir. Çok karışık olmamakla birlikte bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır, bunlar nelerdir seçenekleri tek tek inceleyerek anlatmaya çalışalım.

 

Dji Go4 Görüntü Aktarım Ayarları (Image Transmission Settings)

Dji Go4 Görüntü Aktarım AyarlarıMenünün ilk seçeneği Channel Mode. Bu bölümde Auto seçeneği aktif ettiğinizde görüntü aktarım frekans aralığını manuel olarak 10 MHz ya da 20 Mhz olarak belirleyebilirsiniz.
Görüntü alımında bir sorun görmüyorsanız bu ayarları değiştirmenize gerek yoktur.
Eğer bulunduğunuz ortamda sinyal kalitesini etkileyecek parazit çok fazla ise o zaman aktarım kanalını değiştirmeniz gerekebilir.

 

Dji Go4 Görüntü Aktarım Ayarları Görüntüde kesilme ya da parazitlenme olduğunu düşünüyorsanız aktarım kanalını değiştirmek için
Image Transmission State sekmesine basarak sprekturumu açabilir ve karşınıza çıkan grafik üzerinde parmağınız ile kaydırarak kanalı boş olduğunu gördüğünüz aralığa doğru ayarlayabilirsiniz.

 

 

Bant Aralığı (Bantwidh Allocation)

Dji Go4 Görüntü Aktarım AyarlarıBu seçimi yapabilmek için öncelikle menünün en üstündeki channel mode  seçeneğini “Custom” olarak işaretlemeniz gerekir. Bu durumda cihaz size 10 yada 20 MHz.
Seçimi 10 MHz yaptığınızda, görselden de anlaşılacağı gibi kanal daralır ve size daha limitli bir frekans aralığı kullanma seçeneği sunar.
Şahsi tavsiyem bu ayarları çok zor durumlarda kalmadıkça değiştirmemeniz eğer değiştirdiyseniz durum normale döndüğünde tekrar otomatik ayarlara döndürmeniz yönündedir.

Görüntü Aktarım Modu (Image Transmission Mode)

Dji Go4 Görüntü Aktarım Ayarları

Dji Go4 Görüntü Aktarım Ayarları  menüsü içerisinde, mobil cihazınıza drone’dan gelen görüntüde parazitlenme başladığında yapılması gereken en kolay ve önerdiğim işlemdir.
Seçeneklerin her biri taşıdıkları video kalitesine göre bant üzerinde saniyede Megabit olarak yer kaplarlar.
Eğer yakın mesafelerde uçuş yapıyorsanız HD modunu seçebilirsiniz. Böylece ekran üzerinde ki görüntü daha kaliteli olur fakat drone uzaklaştıkça bu kaliteli görüntüyü taşımak zorlaşacağından daha kısa mesafede görüntü kayıba uğrarsınız.
Uzun mesafeli bir uçuş gerçekleştiriyorsanız, Smooth seçeneğini kullanabilirsiniz. Gelen görüntü kalitesi düşüktür fakat diğer seçeneklere göre daha uzun mesafelerden görüntü aktarımını sağlar.
Regular ise görüntünün mesafe ve kalite olarak en optimum olduğu moddur. Siz ayarlarda bir değişiklik yapmadığınız sürece fabrika ayarı olarak bu mod seçili olacaktır. Ekranın en altında görünen Image Transmission Coderate ise anlık olarak gelen görüntünün Megabit/saniye olarak değerini gösterir.
4K çözünürlük ve yüksek kare sayılı kayıtlar sırasında HD mode aktif edilemez. Aynı şekilde 4K, 2.7K çözünürlüklerinde ve yüksek kare kayır sırasında Smooth mode kullanılamaz.

Dji Go4 ile ilgili diğer Türkçe açıklamalar için http://cemsaner.com/category/dji-go4/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here