Dji Go 4 Batarya Menüsü

1
1391

Dji Go 4 Batarya Menüsü

Dji Go 4 batarya menüsü, kısa, anlaşılması basit ama önemli ayarların olduğu bir bölümdür. Özellikle bir kaç ayar, zamanında müdahale edildiğinde drone’nuzu kaybetnize engel olabilir.

Voltaj ve Sıcaklık

Dji Go 4 Batarya MenüsüDji Go 4 Batarya Menüsü nün en başında bize batarya hücrelerinin voltaj değerlerini gösteren grafikler vardır. Burada dikkat edilmesi gereken hücreler arasındaki değerlerde aşırı farklılıklar olmaması gerekliliğidir. Arada çok fazla değer farkı olduğunda aplikasyon üzerinden mutlaka uyarı alırsınız.

 

 

 

Smart Return Home

Dji Go 4 Batarya Menüsü“Smart Return Home” seçeneği her zaman açık olmalıdır. Aktif olduğunda drone’nun kalkış yerine olan uzaklığı ile bataryada kalan enerji miktarını oranlayarak, dönüş için uyarıda bulunur ve bu durumu 37 numaralı durum çubuğu üzerinde gösterir. Bataryada kalan enerji eğer eve dönecek kadar kaldı ise Return to Home tetiklenir ve cihaz kalkış yerine doğru dönüşe başlar.

Critical Battery Warning

Bu seçenek değiştirilmediğinde %15 olarak ayarlıdır. Anlamı ise batarya seviyesi %15’in altına düştüğünde drone’nun direk olarak bulunduğu yere ineceğidir. Özellikle deniz üzeri uçuşlarda bu istemediğimiz bir durum olduğundan ya baştan %10 olarak ayarlamayız ya da böyle bir durum gerçekleştiğinde menüden hemen seviyeyi %10 a çekmeliyiz. Böylece aradaki %5 lik fark belkide sizin cihazı güvenli bir yere indirmenize olanak sağlar.

Low Battery Warning

Batarya gücünün yüzde olarak kaç seviyesine düştüğünde bizi uyarmasını istiyorsak o ayarı yaptığımız seçenektir. Burada unutmamamız gereken şey, güç ayarladığımız seviveye düştüğünde drone direk olarak eve dönüşe geçer. Fabrika ayarı standart % 30 dur ama % 10 seviyesine kadar müdahale etmek sizin seçimize bırakılmıştır. Çok uzak olmayan yerlerde çekim yapmanız gerekliyse aradaki %20 lik farkı kullanabilirsiniz. Hatırlamanız gereken %10 seviyesine düştüğünde cihazın otomatik olarak inişe geçeceğidir.

Flight Time

Cihaz üzerinde takılı olan bataryanın o an gerçekleşen uçuş sırasında ne kadar süre boyunca kullanıldığını gösteren sayaçtır.

Show Voltage On Main Screen

Dji Go 4 Batarya MenüsüBatarya voltajının anlık olarak ekranda görünmesini sağlayan seçenektir. Özellikle çok soğuk havalarda bu seçeneğin açık olmasını tavsiye ederim. Böylelikle ani düşükleri anlık olarak takip edebilirsiniz.

Altında ki seçenek ise, drone’u kullanmadığımız zamanlarda bataryanın kaç gün içerisinde discharge döngünüsünü ayarladığımız kısımdır. Pil, drone üzerinde takılı olmasa bile ayarlamış olduğumuz gün sayısına göre zamanı geldiğinde kendi kendini boşaltmaya başlar. Bunun sebebi bataryanın sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamaktır. Unutmayın ki uzun süre dolu bekleyen bataryalar zaman içerisinde şişer ve fiziksel deformasyona uğrar.

Details

Dji Go 4 Batarya MenüsüDetaylar menüsünde pil ile ilgili bilgileri anlık verileri görürüz.
Serial Number: Bataryanın seri numarası
Production Date: Ay ve yıl olarak üretim tarihini
Times Charged: Kaç kere sarj edildiğini.
Current Status: Bataryanın anlık durumu gösterir.

Bu kısımda dikkat etmemiz gereken kısım özellikle ikinci el drone ya da pil satın alırken dolum sayılarına baktığımız yerdir. Çünkü ikinci el de fiyatı belirleyen drone’nun fiziksel durumu kadar pilerin dolum sayısıdır. Ayrıca dolum sayılarına göre pillerin kullanımlarını da dengeleyebiliriz. Sürekli aynı bataryayı kullanmak zamanla yıpratacağı için elimizde ki bataryaları eşit oranlarda kullanarak daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabiliriz.

Dji Go 4 ile ilgili diğer Türkçe açıklamalara LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz.
Drone ile ilgili videolara DRONE TV kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here