DJI GEO ZONE Nedir, Nasıl açılır ?

0
1000

DJI GEO ZONE, yani DJI firmasının hükümetlerden aldığı bilgiler ile oluşturduğu uçuşa açık ya da serbest bölgeler.

Daha önce denk geldiniz mi ya da farkettiniz mi bilmiyorum, uçuş ekranı üzerindeki haritada bazı alanlar farklı renkler ile işaretlenmiştir. Bunlardan en bilineni ve en çok denk gelme ihtimaliniz olanı No FLy Zone (NFZ)  yani uçuşa kapalı bölge uyarısıdır. Bu alanlar harita üzerinde kırmızı ile gösterilir, eğer alan içerisinde iseniz drone’nun motorlarını bile çalıştıramazsınız.

DJI GEO ZONE, drone ile uçuş yapmanın güvenli ya da  yasaklı olduğu yerler hakkında karar veren sistemdir. Varsayılan olarak, uçuşları sınırlandırır ve güvenlik endişelerini artıran bölgelere kalkış yapmayı yasaklar.
Düşük riskli bölgelerin kilidini açmak sadece birkaç basit işlem gerektirirken, yüksek riskli bölgeler için  kullanıcıların belirli kimlik bilgilerini paylaşması gerekmektedir.

Risk durumlarına göre 4 çeşit kilitli bölge vardır, öncelikle bunlara bir gözatalım;
Dji Geo Zone

Restricted Zones; 
DJI GO uygulamasında kırmızı olarak işaretlidir.
Bu alanlarda, ekranda bir uyarı belirir ve uçuş yapmak önlenir. Eğer yerel makamlardan almış olduğunuz izniniz varsa, flysafe@dji.com ile iletişime geçerek ve evrakları paylaşarak kilidi açabilirsiniz.

Authorization Zones;
Yetkilendirme alanları, DJI Geo Zone haritasında mavi renkte görünen bu bölgelerde, kullanıcılara bir uyarı gönderilir ve uçuş varsayılan olarak sınırlandırılır. Yetki Bölgeleri, DJI onaylı bir hesap kullanan yetkili kullanıcılar tarafından açılabilir.

Warning Zones;
Koruma Bölgeleri, bu alanlarda uçuş kısıtlanmaz fakat kullanıcılara bir uyarı mesajı gönderilir.
Örnek vermek gerekirse İstanbul’da Vodafone Arena ve Dolmabahçe Sarayının bulunduğu bölge.


Enhanced Warning Zones;
Gelişmiş Uyarı Bölgeleri. Bu Bölgelerde, yetkilendirme bölgesindeki aynı adımları kullanarak bölgenin kilidini açmak için uçuş sırasında Geo Zone tarafından yönlendirilirsiniz, fakat farklı olarak uçuş sırasında doğrulanmış bir hesap veya internet bağlantısı gerekmez. Bu bölgeye örnek verecek olursak  yoğun bir uluslararası havaalanına 3 mil uzaklıkta olan yerleşim alanları diyebiliriz.

 

DJI GEO ZONE Kilidi Nasıl Açılır ?

Dji Geo ZoneEğer böyle bir uyarı alıyorsanız, uçuşa yasak bölgede bulunuyorsunuz demektir. Ekrandaki uyarı yakınlarda bulunan bir havaalanı sebebi ile uçuşun yasak olduğunu söylüyor.
Bu tarz bölgelerde uçuş yapmak hem ülkelerin kanunları ile hemde Geo Zone ile yasaklanmıştır. Bu alanlar içerisinde bırakın uçuş gerçekleştirmeyi drone’ların  motorları dahi çalışmazsınız. Yani siz o bölgedeki yetkili makamlardan izin almış olsanız dahi  uçuş yasağını Dji Geo map üzerinden kaldırmadan uçuş yapamazsınız.

Dji Geo ZoneBazı bölgeler için evrak gerekmezken, ekranda görüldüğü gibi gerekli izne sahibim ve tüm sorumlulukları kabul ediyorum kutucuklarını işaretleyerek uçuş yapabilirsiniz.
Ancak bu durum sadece harita üzerinde sarı ile işaretlenmiş bölgeler için geçerlidir.

 

Dji Geo MapProsedür gerektiren izin talepleri için takip etmeniz gerekli yol ise şu şekildedir.
Eğer uçuş yapacağınız bölgede internet bağlantısı yok ise bu link üzerinden Dji sistemine giriş yaparak UNLOCK A ZONE butonu üzerinden başvuru kısmına geçebilirsiniz. İki çeşit başvuru vardır, bunlardan birisi “Custom Unlocking” diğeri ise “Self-Unlocking” dir.

Custom seçeneğinden devam edersek, bizim SHGM’den bildiğimiz online formun benzerini doldurarak ve uçuş için yerel yönetimden aldığımız izin evraklarını da forma ekleyerek başvuru yapıyoruz.

Self-Unlocking ile bölgelerin(mavi alanlar) kilidini açmanın ise iki yolu vardır.

1. Online (Self-Unlocking), İnternete bağlıyken, DJI GO ve DJI GO 4 programları ile, bölgenin içinden kalkış ya da dışından içine doğru uçuş yapmak için alanları kullanmanıza izin verir. Kilit açma işlemi yaklaşık 24 saat sürer ve ekranda yalnızca birkaç dokunma gerektirir.

2.Planlanmış (Self-Unlocking), internet bağlantısı olmayan yerler için önceden yapılan başvuru çeşididir. 30’a kadar eşzamanlı kilit açma planı planlamak için çevrimiçi planlayıcıyı kullanabilir.
Bu bölgelerin kilidini açmak için, kredi kartı, banka kartı veya cep telefonu numarası ile doğrulanmış bir DJI kullanıcı hesabı gerekir fakat bu sadece doğrulama amaçlıdır, hiç bir şekilde sizden her hangi bir para talebinde bulunulmaz.

Diğer makaleleri okumak için buraya tıklayın.

 DJI GO ile ilgili yazılar için buraya tıklayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here